Akcia týždňa - Airbus (26.08.2021)

17:00 27 August 2021

Airbus (AIR.DE), jeden z najväčších svetových výrobcov lietadiel, dokázal zvládnuť pandémiu a naďalej ťaží z problémov svojho hlavného rivala - Boeingu. Európskemu výrobcovi sa môže v blízkej budúcnosti venovať väčšia pozornosť investorov, pretože sa očakáva, že sa vďaka nedávnym zmenám dostane do indexu DAX. Pozrime sa podrobnejšie na akcie spoločnosti.

Zmeny v indexe DAX

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Airbus (AIR.DE) je jedným z najväčších výrobcov lietadiel na svete. O európskom výrobcovi spolu so svojim americkým rivalom Boeingom sa často predpokladá, že majú duopol na trhu veľkých osobných lietadiel. Aj keď sa Airbusu podarilo prežiť pandémiu lepšie ako Boeingu, v dôsledku zmien v indexe DAX môže čoskoro upútať ešte väčšiu pozornosť investorov. Nemecký index sa v septembri rozšíri zo súčasných 30 na 40 členov. Kritériá pre začlenenie sa tiež zmenia s tým, že trhová kapitalizácia bude mať prednosť pred objemom obchodovania. Vďaka tomu sa Airbus - jedna z najväčších spoločností na nemeckej burze podľa trhovej kapitalizácie stane členom indexu. Zahrnutie do indexu zvýši dopyt po akciách Airbusu od investičných nástrojov sledujúcich index, ako sú napríklad fondy obchodované na burze.

Obchodovanie zostáva solídne

Pandémia koronavírusu zasiahla výrazným spôsobom leteckú dopravu a následne aj dopyt po lietadlách. Airbus zaznamenal v 1. až 3. štvrťroku 2020 negatívny čistý zisk a pokles tržieb. Veci sa však začali zlepšovať neskôr, keď sa Airbus vrátil k čistému zisku. Predaje v 2. štvrťroku 2021 boli medziročne vyššie o 70%, ale stále zaostávali za výsledkami pred 2. pandémiou 2. štvrťroka 2019. Nové objednávky sa počas pandémie a na začiatku roka 2021 spomalili, ale tiež sa zdá, že sa zotavujú. Airbus prijal objednávky na 96 nových úzkorozmerných lietadiel v 2. štvrťroku 2021, čo je najviac od 1. štvrťroka 2020. Čisté objednávky na širokoplošné lietadlá sa v 2. štvrťroku 2021 stali kladnými prvýkrát od 4. štvrťroka 2019. Dodávky dosiahli 297 lietadiel počas prvých šiestich mesiacov roku 2021 v porovnaní so 156 dodávkami spoločnosti Boeing.

Aj keď jeho hlavná činnosť zostáva solídna a letecké agentúry začínajú rušiť uzemnenia v lietadiel Boeing, Airbus neprestáva hľadať nové príležitosti. Spoločnosť expanduje na trh ťažkých nákladných lietadiel, kde zaostáva za Boeingom. Airbus plánuje zahájiť dodávky svojich prúdových lietadiel A350F, ktoré majú užitočnú kapacitu 90 ton, v roku 2025. Jet bude používať o 40% menej paliva ako podobné nákladné lietadlá spoločnosti Boeing a veľké prepravné spoločnosti, ako sú UPS a DHL, už oň prejavili záujem.

Vyhliadky boli aktualizované

Vďaka solídnym obchodným výkonom v prvej polovici roku 2021, sa spoločnosť Airbus rozhodla posilniť svoje celoročné vyhliadky do roku 2021. Spoločnosť očakáva, že počas roka bude dodaných 600 komerčných lietadiel, čo signalizuje, že očakáva podobné dodávky H2 ako v prvej polovici. Očakáva sa, že upravený EBIT dosiahne 4 miliardy EUR, zatiaľ čo voľný peňažný tok pred fúziami a akvizíciami by mal dosiahnuť kladné 2 miliardy EUR.

Akcie spoločnosti Airbus (AIR.DE) sa obchodujú stabilne smerom nahor od minima z marca 2020. Najnovší vzostupný impulz, ktorý bol spustený v novembri 2020, má jasnú štruktúru vzostupných trendov s vyššími maximami a minimami. Akcie nedávno dosiahli pokles z post-pandemických maxím nad hladinou 120 EUR. Korekcia bola zastavená mierne nad 100-periódou EMA na intervale D1 (zelená čiara, 107,70 €). Akcie sa neskôr začali zotavovať a ak sa im podarí prelomiť nad oblasťou 115 €, môže sa vytvoriť priestor na rast k čerstvým postpandemickým maximám. Na druhej strane, v prípade obnovenia pohybu nadol možno kľúčovú podporu nájsť na spodnej hranici geometrie trhu na úrovni 105,75 EUR.

Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět