Založit reálný účet Založit Demo

RBA bola holubičia, ale menej ako čakali trhy. AUDUSD však viac ovplyvňuje vývoj v Číne.

11:52 5. února 2019

Dnes ráno zasadala austrálska centrálna banka RBA. Sprievodný komentár zo zasadnutia ukázal nasledovné:

  • Riziká v globálnej ekonomike vzrástli a finančné podmienky sú v globálnom meradle utiahnutejšie, stále je to však relatívne v pohode. RBA predpokladá o niečo pomalší rast exportov, ekonomika by však mala v tomto roku rásť veľmi solídnym trojpercentným tempom.
  • Ekonomiku by mal podporiť silný trh práce. Na druhej strane, spotrebu domácností bude obmedzovať negatívny vývoj na trhu s bývaním a vysoký dlh domácností.
  • Inflácia ostáva nízka a RBA predpokladá, že dosiahnutie inflačného cieľa bude trvať dlhšie, ako pôvodne predpokladala

Tento komentár bol jednoznačne holubičí. Avšak vzhľadom na pozitívnu reakciu AUD menej holubičí, než čakali trhy. Pred posledným, decembrovým zasadnutím totiž trhy prideľovali zvýšeniu sadzieb v roku 2019 viac ako 70-percentnú pravdepodobnosť. Aktuálne  je táto pravdepodobnosť okolo 2%, pričom zníženiu sadzieb prideľujú zhruba tretinovú pravdepodobnosť (pred decembrovým zasadnutím to bola nula). Masívny ústup trhových očakávaní, o ktorý sa postaral mierne holubičí komentár centrálnej banky v decembri a prepad na akciových trhoch, teda naznačoval, že trhy čakali ešte viac holubičí komentár.

Vývoj pravdepodobnosti zvýšenia a zníženia sadzieb v roku 2019

Pozrime sa teda bližšie na ekonomiku:

1. Rast spomaľuje. Ukazujú to mäkké indikátory – spotrebiteľská aj výrobná dôvera. Nie je to však nič dramatické, oba ukazovatele sa nachádzajú zhruba na úrovni dlhodobého priemeru.

Vývoj spotrebiteľskej a výrobnej dôvery v porovnaní s dlhodobým priemerom

2. Tak ako vo väčšine popredných ekonomík, je trh práce silný. Miera nezamestnanosti klesla k 5%, čo je najmenej od krízy. Pred krízou sa však pohybovala v pásme 4-4,5%, čiže priestor pre jej pokles ešte existuje. Každopádne, dostupnosť pracovných miest ostáva vysoká, čo by malo tlmiť negatívne dopady z externého prostredia.

Vývoj miery nezamestnanosti (červená) a medzimesačnej zmeny pracovných miest (šedá)

3. Je tu však aj jeden negatívny domáci faktor – trh s bývaním. Silný boom sa snažila RBA pribrzdiť limitmi na rast hypoték, čo sa jej aj podarilo. Zrejme až príliš (zadlženie domácností je však skutočne vysoké, čiže obmedzenia boli na mieste) – nové stavebné povolenia klesajú medziročne o viac ako 20% a zmena cien domov je už v mínuse. Takýto vývoj na trhu s bývaním by mal tlmiť rast spotreby domácností.

Medziročná zmena cien domov (žltá) a nových stavebných povolení (biela)

4. Inflačné tlaky sú nízke. Inflácia dosiahla vo štvrtom kvartáli 1,8%, čo je pod cieľovým pásmom 2-3%. Rast miezd síce mierne zrýchlil, na 2,3%, nie sú to však úrovne, ktoré by mali potenciál zatlačiť výraznejšie nahor rast cien. Najmä keď trh s bývaním klesá a zahraničné prostredie na tom nie je práve najlepšie.

Vývoj inflácie (biela) a rastu miezd (žltá)

Aby som to zhrnul, tak zvyšovanie sadzieb RBA v budúcom roku vyzerá byť veľmi málo pravdepodobné. Inflácia je pod cieľom, inflačné tlaky sú nízke, trh s bývaním je vo fáze kontrakcie a externé prostredie je slabšie než bývalo (navyše riziká pre neho sú skôr smerom nadol). Na druhej strane sa aktuálne hľadajú ťažko aj dôvody pre znižovanie sadzieb – rast ekonomiky je solídny a podobne je na tom aj trh práce. Pre AUDUSD to teda skôr vyzerá na pohyb v bočnom trende. Podporiť by ho však mohla prípadná obchodná dohoda medzi USA a Čínou, keďže Čína je hlavným obchodným partnerom Austrálie. Pekne to ilustruje nasledovný graf vývoja AUDUSD a čínskeho indexu Shanghai Composite.

Vývoj AUDUSD a indexu Shanghai Composite

Sdílet
Zpět