Tento víkend podstúpi DAX obrovskú premenu!

13:06 17 September 2021

 

 • DAX podstúpi masívnu premenu
 • Nové kritériá pre zaradenie do indexu
 • Rozšírenie na 40-členný formát
 • DE30 sa obchoduje v tesnom bočnom trende

Nemecký DAX prejde po skončení dnešného obchodovania rozsiahlou premenou. Kritériá zaradenia do indexu sa zmenia, rovnako ako veľkosť indexu. Niektorí vnímajú túto zmenu ako príležitosť pre nemecký index, aby prestal byť vnímaný ako cyklický benchmark a stal sa viac orientovaný na rast, rovnako ako indexy z Wall Street. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo sa zmení a či to bude mať vplyv na trh alebo nie.

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Kritériá kvalifikácie sa menia

Nemecký index blue chipov DAX, je od svojho vzniku 1. júla 1988 udržiavaný v 30-člennom formáte. Nezmenili sa ani kritériá, ktoré bolo potrebné splniť pri zaradení, a akcie, ktoré sa chceli kvalifikovať pre členstvo v indexe, museli byť jednými z najväčších na nemeckej burze z hľadiska trhovej kapitalizácie a objemu obchodov. Rozhodlo sa však, že by sa mali riešiť udalosti ako kolaps Wirecard v dôsledku účtovných nezrovnalostí a vyvinul sa nový súbor kritérií.

Aj keď trhová kapitalizácia zostane jedným z kľúčových faktorov začlenenia, objem obchodov už nebude mať takú vysokú prioritu. Okrem toho sa bude klásť väčší dôraz na to, aby sa do indexu dostali iba kvalitné spoločnosti. O členstvo v DAXe sa budú môcť uchádzať iba spoločnosti, ktoré v dvoch posledných finančných rokoch vytvorili kladnú EBITDA.

Noví členovia

Ďalšou veľkou zmenou, a pre investorov určite viditeľnejšou, je rozšírenie indexu zo súčasného 30-členného formátu na nový 40-členný. Zahrnutie väčšieho množstva akcií do nemeckého indexu bude údajne vytvárať lepší obraz o stave ekonomiky. Či to tak bude alebo nie ukáže až čas, ale isté je, že vďaka expanzii bude index rdiverzifikovanejší, pretože nové spoločnosti pochádzajú zo sektorov, ktoré boli v indexe nedostatočne zastúpené.

 • Airbus (AIR.DE)
 • Puma (PUM.DE)
 • Porsche Automobil Holding (PAH3.DE)
 • HelloFresh (HFG.DE)
 • Zalando (ZAL.DE)
 • Siemens Healthineers (SHL.DE)
 • Sartorius (SRT.DE)
 • Qiagen (QGEN.US)
 • Brenntag (BNR.US)
 • Symrise (SY1.DE)

Aj keď zoznam nových členov obsahuje niektoré cyklické akcie, ako napríklad Airbus, alebo Porsche Automobil Holding, väčšinu nových zložiek indexu možno považovať za rastové akcie. Navyše, v mnohých prípadoch sú títo noví členovia „víťazmi pandémie“, ktorí v roku 2020 zaznamenali výrazný nárast cien akcií, čo im umožnilo splniť kritériá trhovej kapitalizácie. Pridanie viacerých technologických akcií do DAXu mu môže pomôcť stať sa menej cyklickým a viac orientovaným na rast, ako napríklad americké a ázijské indexy, ktoré v poslednom čase konzistentne prekonávajú nemecký index.

 

Základné údaje o 10 nových členoch DAX. Medziročné výnosy vychádzajú zo včerajších záverečných cien (16. septembra 2021). Zdroj: Bloomberg, XTB

Vplyv na obchodníkov

Aj keď sa očakáva rozšírenie indexu DAX na 40 členov, aby bol index lepším odrazom nemeckej ekonomiky, samotná zmena nebude mať vplyv na úroveň indexu. Index bude upravený tak, aby sa úroveň indexu po zmene v okamihu implementácie (záver piatkového obchodovania) rovnala úrovni indexu pred zmenou. To však neznamená, že pri začatí obchodovania v pondelok nebudú žiadne cenové medzery. Môžu existovať cenové medzery, ale budú vyplývať z trhových podmienok, nie zo zmien indexu.

V XTB sme sa rozhodli neupravovať názvy nástrojov súvisiacich s DAXom na novú číselnú veľkosť indexu. V dôsledku toho sa názvy nástrojov ako DE30 a DE30.cash nezmenia tak, aby odrážali nový 40-členný formát indexu. Pozície, ktoré budú obchodníci na týchto nástrojoch držať na konci piatkového obchodovania, nebudú cez víkend žiadnym spôsobom zmenené.

Technická analýza

DE30 sa tento týždeň obchodoval v bočnom trende medzi podporou označenou 38,2% retracementom rastového pohybu, ktorá začal v polovici júla (oblasť 15 650 bodov) a odporom označeným 23,6% retracementom (plocha 15 770 bodov). Aj keď sa index v posledných dňoch snažil dosiahnuť veľké pohyby v oboch smeroch, treba poznamenať, že na trhu zrejme existuje medvedia predpojatosť. Index zápasí s prelomením sa nad zostupnú trendovú čiaru a pokračuje v obchodovaní v rámci štruktúry Overbalance, čo predstavuje najväčšiu korekciu súčasného klesajúceho impulzu. Býci na DE30 musia posunúť index nad hornú hranicu štruktúry Overbalance, ktorá sa nachádza na hladine 15 835 bodov, aby bol výhľad o niečo priaznivejší. Je však tiež potrebné poznamenať, že index sa obchoduje o menej ako 2,5% pod svojimi historickými maximami a pohyb nad hornú hranicu štruktúry Overbalance by si vyžiadal cenový zisk len okolo 1%.

Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět