Založit reálný účet Založit Demo

Zaujímavé grafy k obchodným vojnám 5: Ktorým aktívam by najviac pomohlo upokojenie situácie?

14:57 22. června 2018

Keďže sú opäť v popredí obchodné vojny, tak po troch mesiacoch pridávam ďalšiu sériu zaujímavých grafov k tejto téme.

Už som do obrázkov dňa dával graf výkonnosti veľkých a malých amerických firiem. Ten ukázal, že malé firmy, ktoré sú podstatne menej vystavené zahraničnému obchodu, zaznamenali od apríla podstatne vyšší rast akcií. V grafe nižšie sú aj akcie stredných podnikov, tie sa vyvíjajú podobne ako akcie veľkých podnikov, tiež sú teda viac vystavené medzinárodnému obchodu. V praxi to znamená, že keď sa náhodou situácia upokojí, tak majú akcie stredných a veľkých podnikov v USA priestor pre solídny rast (graf od @NickTimiraos)

Zaujímavé je, že akcie veľkých európskych spoločností utrpeli obavami z obchodných vojen ešte viac. Rozdiel v ich výkonnosti za posledné dva mesiace je zhruba 2 percentuálne body. Čiže, ešte viac ako veľkým americkým firmám by pomohlo upokojenie situácie akciám veľkých európskych firiem (@IIF):

V neposlednom rade utrpeli viac aj meny emrging markets, ktoré majú deficity na bežnom účte platobnej bilancie. Tým sa v posledných dvoch mesiacoch darí menej ako EM menám s prebytkom na bežnom účte. Samozrejme, do veľkej miery je to dané aj politikou FEDu, avšak určitý vplyv majú aj obchodné vojny. Čiže upokojenie situácie by pomohlo aj im. Bavíme sa napríklad od TRY, BRL, MXN, či CLP. (@IIF):

Odvetné clá, ktoré plánuje EÚ zaviesť voči USA, budú mať na ekonomiku EÚ kozmetický dopad. Importy týchto tovarov (burbon, motocykle, arašidové maslo, lode…) predstavujú len 0,02% HDP EÚ. O niečo viac to pocíti Malta, ktorá vo väčšom dováža z USA lode (predovšetkým jachty), podiel ich importov na maltskom HDP predstavuje 0,42% (@OxfordEconomics):

Obchodná vojna, teda jej úvodné fázy, môžu dokonca EÚ mierne aj pomôcť. Čína totiž zvažuje, že prestane nakupovať Boeingy a viac sa bude orientovať na Airbusy. Priestoru pre čínske nákupy Airbusov je dosť, aktuálne majú obaja výrobcovia podiel na čínskom trhu 47,5%. Len či je EÚ schopná vyrábať toľko Airbusov (@PeterMartin_PCM):

Sdílet
Zpět