📈 3 trhy, ktoré ovplyvnia francúzske voľby

14:48 21. dubna 2022

Ako zareagujú trhy na francúzske voľby❓

Druhé kolo francúzskych prezidentských volieb sa bude konať túto nedeľu 24. apríla. Do druhého kola sa podľa očakávania dostali úradujúci prezident Emmanuel Macron a krajne pravicová kandidátka Marine le Penová. Nižšie uvádzame zoznam kľúčových informácií pred nedeľným hlasovaním, ako aj technickú analýzu trhov, ktoré môžu zaznamenať veľké pohyby – FRA40, DE30 a EURUSD.

Na čo sa zamerať?

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte testovací účet zdarma

OTEVŘÍT ÚČET VYZKOUŠET TESTOVACÍ ÚČET Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci
  • Prieskumy ukazujú, že priepasť medzi Macronom a Le Pen sa naďalej zväčšuje, pričom úradujúci prezident má teraz takmer 12% náskok

  • Macronovo víťazstvo treba vnímať ako pozitívum pre trhy.

  • Vysoké úrovne na EUR trhu a európskych indexoch signalizujú, že rast v prípade Macronovho víťazstva môže byť obmedzený. Riziko vyberania ziskov je reálne

  • Na druhej strane, víťazstvo Le Penovej by mohlo zaznamenať volatilnejšie reakcie trhov, podobne ako referendum o Brexite alebo víťazstvo Trumpa v prezidentských voľbách

  • Pokiaľ ide o Francúzsko, parlamentné voľby naplánované na jún budú rovnako dôležité ako prezidentské voľby, pretože pomôžu formovať budúcu politiku krajiny.

  • Akcie francúzskych bánk – Societe Generale (GLE.FR), Credit Agricole (ACA.FR) alebo BNP Paribas (BNP.FR) – môžu zaznamenať zvýšenú volatilitu, pretože majú tendenciu veľmi reagovať na potenciálne zmeny v politike EÚ.

  • Akcie koncesionárskych spoločností ako Vinci (DG.FR) alebo Eiffage (FGR.FR) sa môžu po voľbách stať nestabilnými, keďže Le Penová prisľúbila znárodniť francúzske diaľnice.

  • Le Penová sľúbila, že ak vyhrá, zvýši výdavky na obranu, takže v pondelok môže byž zaujímavé sledovať aj obranné spoločnosti – Thales (HO.FR) a Dassault Aviation (AM.FR).

  • Existujú určité obavy, že Le Penová sa v prípade zvolenia môže zapojiť do podobnej obchodnej politiky ako Trump, čo znamená rozsiahle využívanie ciel. To vytvára riziko pre francúzske spoločnosti vyrábajúce luxusný tovar LVMH (MC.FR) a Kering (KER.FR)

  • Aj keď sa Le Penová po ruskej invázii na Ukrajinu dištancovala od svojej predchádzajúcej protieurópskej rétoriky, stále plánuje vykonať zmeny v ústave, aby zaručila, že vnútroštátne zákony majú prednosť pred zákonmi EÚ.

Poďme sa pred volebným víkendom pozrieť na grafy DE30, FRA40 a EURUSD.

DE30

Keď sa pozrieme na DE30 v dennom intervale, vidíme, že výpredaj, ku ktorému došlo koncom februára, bol už takmer úplne vymazaný. Napriek panickému výpredaju, ktorý vyvolala ruská invázia na Ukrajinu, zotavenie prišlo rýchlo. Napriek tomu sa cene nepodarilo preraziť nad pásmo dlhodobej rezistencie v rozmedzí 15 000 až 15 150 bodov. Prelomenie nad touto zónou by spôsobilo optimistickejší výhľad. V súčasnosti cena opäť testuje spomínanú trendovú čiaru a v prípade úspechu nie je možné vylúčiť ďalší útok na oblasť 15 000 – 15 150 bodov. Na druhej strane, zlyhanie prelomenia nad trendovou čiarou môže viesť k poklesu, ktorý by mohol zatlačiť index späť k podpore v oblasti 13 830 bodov.

DE30 D1 interval. Zdroj: xStation5

FRA40

Pokiaľ ide o FRA40, francúzsky index reagoval učebnicovo na rozsah formácie hlavy a ramien (čo podporilo aj vypuknutie vojny na Ukrajine). Panika však bola rýchlo potlačená a výstrih spomínanej formácie bol otestovaný z druhej strany. Predajcovia urobili ďalší pokus stlačiť index nižšie, no výpredaj bol zastavený okolo podpory na úrovni 6 435 bodov, ktorá zostáva z krátkodobého hľadiska kľúčová. Pokiaľ bude cena vyššie, môže sa spustiť ďalší vzostupný impulz smerom k rezistencii na úrovni 6800 bodov. Táto zóna je označená výstrihom vyššie uvedeného vzoru hlava a ramená, predchádzajúcimi cenovými korekciami a klesajúcou trendovou líniou. Prelom nad touto úrovňou by mohol viesť k zmene sentimentu na býčí. Na druhej strane, ak sa predajcom podarí preraziť pod support na úrovni 6 435 bodov, môže sa obnoviť pohyb smerom nadol.

FRA40 interval D1. Zdroj: xStation

EURUSD

Hlavný menový pár sa dlhodobo pohybuje v klesajúcom trende. Pri pohľade na interval D1 je vidieť, že EURUSD sa obchoduje v širokom klesajúcom kanáli a súčasné oživenie by sa malo považovať za korekciu. Zdá sa, že iba prelomenie hornej hranice fialového kanála by mohlo znamenať zmenu sentimentu na býčí. Korekcia smerom nahor sa však môže rozšíriť, najmä keď sa okolo úrovne 1,08 objavila lokálna formácia dvojitého dna. Vzhľadom na býčí scenár by sa zóna na úrovni 1,1125 mala považovať za najbližšiu silnú rezistenciu, ktorá sa vyznačuje predchádzajúcimi cenovými reakciami a 23,6% Fibonacciho retracementom celého pohybu smerom nadol, ktorý sa začal v máji 2021. Na druhej strane, prelomenie pod support na úrovni 1,0810, môže viesť k výraznejšiemu výpredaju smerom k hladine 1,0640, kde sa nachádzajú minimá z roku 2020.

EURUSD D1 interval. Zdroj: xStation

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílet
Zpět