Akcia týždňa - TSMC (13.01.2022)

18:28 13 January 2022

Polovodiče sú stredobodom pozornosti už od začiatku pandémie koronavírusu. Na jednej strane pandémia zvýšila dopyt po elektronických zariadeniach, ktoré používajú čipy, na druhej strane viedla aj k masívnym narušeniam dodávateľského reťazca. TSMC (TSM.US), najväčší svetový nezávislý výrobca polovodičov, dnes zverejnil svoju správu o hospodárskych výsledkoch za 4. štvrťrok 2021. Poďme sa pozrieť na to, čo nám táto správa môže povedať o tomto kľúčovom odvetví.

Hlavné výsledky

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company alebo TSMC oznámila medziročný nárast tržieb vo výške 24,1 % v 4. štvrťroku 2021 na rekordných 15,74 miliardy USD. Čistý zisk v taiwanskom dolári medziročne vyskočil o 16 % a dosiahol tiež rekord na úrovni 166,2 miliardy NT$ (približne 6 miliárd USD). Obe ukazovatele sa ukázali byť vyššie, ako očakávali analytici. Nárast čistého zisku bol spôsobený zlepšením prevádzkovej marže. Spoločnosť TSMC oznámila, že jej cieľom je v nasledujúcich rokoch priemerný rast tržieb o 15 – 20 %. To je približne dvakrát rýchlejší rast, ako sa pôvodne predpokladalo. Spoločnosť oznámila, že tržby za Q1 2022 sa očakávajú na úrovni 16,6 – 17,2 miliardy USD, čo je približne 5 % nad odhadmi analytikov pre aktuálny kalendárny štvrťrok.

TSMC dokázalo vygenerovať rekordné tržby a zisky v poslednom štvrťroku 2021. Čistá marža spoločnosti dosiahla 38 % prvýkrát od Q1 2021. Zdroj: Bloomberg, XTB

Plány Big CapEx na rok 2022

Spoločnosť TSMC pred časom oznámila, že v najbližších rokoch plánuje minúť 100 miliárd dolárov na rozšírenie svojej výrobnej kapacity. Väčšiu jasnosť v tejto záležitosti poskytlo najnovšie zverejnenie štvrťročných výsledkov, pretože spoločnosť oznámila, že plány CapEx na rok 2022 predpokladajú výdavky 40 – 44 miliárd dolárov! To je o viac ako 10 miliárd dolárov viac, než sú cieľové investície spoločnosti na rok 2021! Tieto prostriedky budú vynaložené na rozšírenie a modernizáciu výrobnej kapacity, ako aj na zlepšenie jej technológie. Spoločnosť plánuje veľkú expanziu, keďže jej súčasná kapacita neumožňuje plne zachytiť boom, ktorý zažíva trh s polovodičmi. Dopyt je taký silný, že nevidno žiadne zlepšenie, aj keď firmy rozširujú výrobu. Podľa údajov Susquehanna FINancial Group sa dodacie lehoty pre polovodiče v decembri zvýšili o 6 dní na 25,8 týždňa.

Riziko, že zákazníci presunú výrobu do vlastnej réžie

Za zrýchlením investícií TSMC sú však aj iné dôvody. Jedným z nich je rastúce riziko, že Intel presunie výrobu polovodičov do vlastnej réžie. Veľké technologické spoločnosti ako Intel alebo Apple zadávajú výrobu polovodičov iným spoločnostiam, ako napríklad TSMC. Intel rozširuje svoju vlastnú výrobnú kapacitu a ak by sa rozhodol presunúť výrobu plne do vlastných rúk – prestať outsourcovať výrobu iným spoločnostiam – môže to byť potenciálny problém pre nezávislých výrobcov. Napriek tomu, plány veľkých výdavkov, ktoré oznámila TSMC, nie sú zamerané len na uspokojenie vyššieho dopytu, ale aj na udržanie si vedúceho postavenia v tomto odvetví.

 

TSMC stanovilo ambiciózne plány výdavkov na rok 2022. Zdá sa však, že spoločnosť je v dobrej finančnej situácii, pričom štvrťročná hotovosť z operácií pravidelne prekračuje štvrťročné CapEx. Zdroj: Bloomberg, XTB

Výhľad do budúcnosti

Výhľad do budúcnosti pre TSMC zostáva optimistický. Spoločnosť si stanovila ambiciózne plány výdavkov na rok 2022 a očakáva silný rast tržieb. Nemalo by to byť prekvapením, keďže polovodiče sú dnes rozhodne najžiadanejšie komponenty v globálnej ekonomike. Očakáva sa, že pokiaľ budú pretrvávať problémy s dodávkami v sektore, TSMC bude aj naďalej dosahovať vynikajúce výsledky. Spoločnosť je vo veľmi dobrom stave s 38 miliardami dolárov v hotovosti na konci roka 2021 – čo je takmer dosť na úplné splnenie jej plánov výdavkov na rok 2022. Okrem toho sa stále viac zákazníkov TSMC rozhoduje platiť vopred, aby bola zaistená bezpečnosť dodávok, čo ďalej pomáha udržiavať spoločnosť finančne stabilnú. TSMC vygenerovala v roku 2021 preddavkové platby vo výške 6,7 miliardy USD.

Cenám akcií TSMC (TSM.US) sa podarilo začiatkom roka 2022 prelomiť hornú hranicu obchodného rozpätia na úrovni 126,00 USD. Krátkodobá rezistencia sa označuje nedávnym miestnym maximom okolo úrovne 135,60 USD a je poslednou bariérou pred historickými maximami v oblasti 142,00 USD. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět