BREAKING: USD mierne oslabuje po PMI dátach

15:06 22 October 2021

Americké výrobné PMI v októbri kleslo na 59,20 zo septembrových 60,7 bodov, čo bolo pod očakávaniami analytikov vo výške 60,3 bodov. Dáta však stále poukazovali na pokračujúce rozširovanie výrobných aktivít od februára.

Americké PMI služieb v októbri vzrástlo na 58,2 z 54,9 bodov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo bolo nad trhovým konsenzom vo výške 55,1 bodov.

V októbri sa obnovila aktivita v sektore služieb, pretože počty prípadov ochorenia COVID-19 naďalej klesali, čo predstavuje povzbudivo silný štart do štvrtého štvrťroka hospodárstva. Nábor zamestnancov sa taktiež zvýšil, pretože firmy boli povzbudzované k rozširovaniu kapacít s cieľom uspokojiť rastúci dopyt. "Napriek tomu, že výrobcovia aj naďalej vykazujú silný dopyt, továrenskú výrobu naďalej sužujú obmedzenia vrátane prekážok v dodávateľskom reťazci a nedostatku pracovných síl. Ceny, ktoré továrne platia za suroviny, v dôsledku toho rástli ďalším novým rekordným tempom.". Na prilákanie alebo udržanie zamestnancov sa musia ponúkať aj vyššie mzdy, čo zvyšuje inflačné tlaky. “Kým sa však ekonomika zdá byť nastavená na silnejší rast vo štvrtom štvrťroku, nárast inflačných tlakov nejaví žiadne známky znižovania, “uviedol hlavný ekonóm IHS Markit Chris Williamson.

EURUSD zaznamenal relatívne malú reakciu na dnešné zverejnenia údajov. Najpopulárnejší menový pár pokračoval v obchodovaní okolo úrovne 1,1640. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět