❔ Čo ďalej po šokujúcom pondelku?

13:57 22 September 2020

👁‍🗨 DE30 v pondelok klesol o viac ako 4%, US100 poklesol na najnižšiu úroveň od júla a ceny striebra klesli o 9%. Je to začiatok novej trhovej krízy?

Čo sa stalo?

Technologické akcie, ktoré sú tento rok populárne, sú už druhý týždeň v korekcii, ale ďalšie kľúčové akciové indexy zostali odolné, pričom slabý dolár naznačoval, že investori dôverujú v ďalšiu rally. Všetko sa to včera náhle zrútilo, keď sa európske indexy prepadli a americký dolár prudko vzrástol, čo spôsobilo pokles cien komodít od zlata po ropu.

Aké sú dôvody?

  • Za poklesom nie je jeden katalyzátor, avšak nasledujúce dôvody boli kľúčové:
  • Technologické akcie sú nesmierne drahé - veľa pomerových ukazovateľov sa blíži k maximám od dot-com bubliny
  • Ponuka nových akcií spoločnosti Tesla naznačovala, že tieto technologické akcie môžu byť nadhodnotené
  • Európske štatistiky týkajúce sa koronavírusu sa zhoršujú - zavádzajú sa nové obmedzenia
  • Nové správy ukázali, že veľké banky po celom svete prispeli k praniu špinavých peňazí
  • USD bol špekulantmi mimoriadne prepredaný (ako vyplýva zo správ CFTC), pričom negatívne správy spôsobili uzatvorenie niektorých z týchto pozícií, čo spustilo do výpredaja zlata a striebra

Čo bude ďalej?

Toto bola najprudšia korekcia minimálne od júna a na niektorých trhoch od marca. V tomto okamihu by sa to dalo považovať len za schladenie nadmerného optimizmu, ale nie je možné vylúčiť výraznejší pokles.

US500

 

Toto bola doposiaľ najväčšia korekcia (meraná bodovo), ale percentuálne to bolo niečo vyše 10%. Jedná sa o zaujímavú úroveň, pretože pre mnohých investorov sa 10% korekcia považuje za dobrý vstupný bod. Prvé dve korekcie po GFC však boli 17,6% a 22,3% - oveľa hlbšie ako súčasná. V súčasnosti by takéto korekcie viedli k poklesu k úrovniam 2955, respektíve 2787 bodov. Samozrejme sa nedá očakávať, že tieto korekcie sa budú presne opakovať, ale história ukazuje, že po silnom náraste je možná hlbšia korekcia.

US100

US100 minulý piatok prelomil kľúčovú podporu na úrovni 10930 bodov, čím sa otvorila možnosť poklesu k úrovni 10100 bodov. Je zaujímavé, že technologické akcie sa zotavili, aj keď iné akciové indexy zaznamenali pokles, pretože investori si mysleli, že opätovné zavádzanie obmedzení môže niektorým technologickým spoločnostiam pomôcť.

DE30

 

Nemecký DE30 sa vymanil z trojuholníkového vzoru a pripravil si tak cestu pre hlbšiu korekciu. Pri pohľade na pohyby z mája a júna je možné si všimnúť podporu na úrovni 11870 bodov.

GOLD

 

Cena zlata prelomila hlavný 75-dňový kĺzavý priemer, ktorý podporoval stúpajúci trend. Bod podpory nie je teraz taký zrejmý. Najpravdepodobnejším bodom je vnútrodenné minimum z 12. augusta na úrovni 1865 dolárov, čo je tesne nad 150-denným kĺzavým priemerom.

Sdílet
Zpět