Denné zhrnutie: Maloobchodné predaje pozitívne prekvapili, US500 prekonal hranicu 3300 bodov

17:54 16. ledna 2020

Akciové indexy v Európe a v USA sa obchodujú v zelených číslach, pričom americké akciové indexy sa opäť dostali na nové historicky najvyššie úrovne. Za pozitívnou náladou na finančných trhoch stoja primárne dva faktory.

Prvým bolo včerajšie podpísanie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, v ktorej sa Čína okrem iného zaviazala zvýšiť nákupy tovarov z USA v nasledujúcich dvoch rokoch o 200 miliárd dolárov oproti roku 2017. USA sa na oplátku zaviazali, že nepristúpia k uvaleniu plánovaných ciel na dovoz tovarov z Číny v ročnom objeme 160 miliárd USD a clá na dovoz tovarov v objeme 110 miliárd USD ročne sa znížia z 15 % na 7,5 %.

Druhým boli pozitívne dáta maloobchodných predajov z USA za december. Zatiaľ čo hlavné dáta boli v súlade s odhadmi (0,3% MoM), jadrové prekonali očakávania. Maloobchodný predaj bez automobilov vzrástol o 0,7% MoM (očakávalo sa 0,5% MoM), zatiaľ čo maloobchodný predaj bez automobilov a plynu vzrástol o 0,5% MoM (očakávalo sa 0,4% MoM). Medziročne dokonca zaznamenali maloobchodné predaje nárast o 5,8%, čím výrazne prekonali očakávania na úrovni 2,9%.

Americký akciový index US500 dnes prekonal hranicu 3300 bodov. V prípade, ak dokáže uzatvoriť týždenná sviečka nad spomínanou úrovňou, otvorí sa priestor pre dodatočný rast k vrchnej časti rastového kanála. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět