Denné zhrnutie: Rastúce prípady COVID-19 zhoršujú náladu na trhoch

21:26 19 November 2020

 

  • AstraZeneca zverejnila pozitívne výsledky fázy 2 svojej vakcíny proti COVID-19
  • Počet obetí v USA na COVID-19 prekročil 250 000
  • Americké akcie sa obchodujú zmiešane


Európske indexy skončili dnešné obchodovanie nižšie, pričom index DAX 30 klesol o 0,7%, CAC 40 o 0,67% a FTSE100 o 0,80%, kvôli obavám z nárastu počtu prípadov COVID-19 a zavádzaniu nových blokovacích opatrení na celom svete. Včera hlásilo Nemecko 22 801 nových infekcií, čo predstavuje jeden z najväčších denných nárastov od marca. Rusko je piatou najviac zasiahnutou krajinou s viac ako 2 miliónmi prípadov. Ani pozitívne správy od spoločnosti Astra Zeneca nedokázali zmeniť sentiment na trhu. Spoločnosť oznámila, že výsledky pokusov v počiatočnom štádiu ukázali, že jej experimentálna vakcína proti COVID-19 vyvolala silnú imunitnú reakciu u starších dospelých, ktorí sú touto chorobou najzraniteľnejší. Vedci očakávajú, že výsledky pokusov v neskorom štádiu budú zverejnené do Vianoc. Pokiaľ ide o brexit, vrcholní európski predstavitelia sa stretávajú v Bruseli a očakáva sa od Európskej komisie, že budú požadovať spustenie núdzového plánu bez dohody, ak obe strany do zajtra neuzavrú obchodnú dohodu.

Americké indexy sa obchodujú zmiešane, vďaka prudkému nárastu infekcií COVID-1.  Neočakávaný nárast týždenných žiadostí o podporu vyvolal obavy z pomalšieho, ako očakávaného oživenia ekonomiky. Včera hlásili USA viac ako 173 768 nových infekcií, čo je druhý najvyšší počet od začiatku pandémie. Počet obetí na COVID-19 v stredu prekročil 250 000. Rekordný počet (79 410) dosiahli aj hospitalizácie. Z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie budú všetky verejné školy v New Yorku zatvorené. Nové obmedzenia budú zavedené aj v Kentucky, Minnesote a Wisconsine. Pokiaľ ide o dáta, počiatočné žiadosti o podporu vzrástli prvýkrát od októbra na vyššiu než očakávanú hodnotu (742 tis.)

Ropa WTI sa obchoduje o 0,9% nižšie, zatiaľ čo medzinárodný referenčný kontrakt Brent klesol o takmer 1,0%, pretože obavy týkajúce sa krátkodobého dopytu po palive zatienili pozitívne správy týkajúce sa vakcín proti koronavírusom. Zlato kleslo o 0,5%, zatiaľ čo futures na striebro poklesli o 1,6%.

GBPUSD - pár sa nedávno obchodoval v rastúcom trende. Cene sa však nepodarilo dostať nad najvyššiu úroveň od 11. novembra a na grafe sa vytvára vzor dvojitého vrcholu. Hladina 1.3100 je zatiaľ kľúčovou podporou. Ak sa predajcom podarí prelomiť nižšie, môže sa začať väčšia korekcia smerom nadol. Na druhej strane, odrazenie sa od podpory môže spustiť ďalší impulz smerom nahor. Zdroj: xStation5
Sdílet
Zpět