Denné zhrnutie: Trump pohrozil Francúzsku clami, akcie pokračujú v poklese

19:05 3 December 2019

Americké a európske akciové indexy pokračujú v poklese, pretože nálada na trhoch sa naďalej zhoršuje. Za týmto vývojom stoji eskalácia napätia medzi USA a Čínou, ako aj hrozba ciel zo strany USA na dovoz tovarov z Francúzska. Bezpečné prístavy, ako napríklad drahé kovy zaznamenali pomerne prudký nárast.

Americký prezident Donald Trump sa včera vyjadril, že v prípade, ak nedôjde k podpísaniu prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou, Spojené štáty pristúpia k zvýšeniu ciel na dovoz tovarov z Číny.

Čínske štátne média dnes uviedli, že vláda čoskoro zverejní zoznam „nespoľahlivých subjektov“, ktoré by mohli čeliť sankciám. Spomínaný zoznam by mal obsahovať americké spoločnosti (niečo podobné ako americký Black list).

Trump tiež pohrozil uvalením ciel na dovoz tovarov z Francúzska v ročnom objeme 2,4 miliardy dolárov. Francúzsko by v prípade uvalenia týchto ciel reagovalo odvetou.

Situácia na obchodnom fronte sa v posledných dňoch značne skomplikovala, pričom klesá pravdepodobnosť dosiahnutia obchodnej dohody medzi USA a Čínou a zároveň sa vytvorili nové obchodné konflikty (USA - Brazília, USA - Argentína, USA - Francúzsko). Investori zareagovali na túto situáciu výpredajom rizikových aktív (akcií) a premiestňujú svoje investície do bezpečných prístavov, ako sú napríklad drahé kovy, dlhopisy, JPY a CHF.

Cena zlata testuje rezistenciu na úrovni 1480 USD. V prípade, ak dokáže denná sviečka uzavrieť nad spomínanou úrovňou rezistencie, otvorí sa priestor pre rast k psychologickej hranici 1500 USD. Ďalšie smerovanie však bude významne závisieť od situácie na obchodnom fronte. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět