Založit reálný účet Založit Demo

FED pritvrdzuje – sadzby môžu ísť v tomto roku aj nadol. EURUSD poskočil nad 1,15.

17:08 9. ledna 2019

Po Powellovi sa dnes k výhľadu pre politiku FEDu vyjadril aj ďalší vysoko postavaní predstavitelia. Prezident regionálneho FEDu z Atlanty Bostic vidí priestor pre jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku, pokiaľ sa však riziká, s ktorými počítajú trhy, zhmotnia, tak podľa neho môžu ísť sadzby pokojne aj nadol (takúto možnosť vidia reálne aj trhy).

Holubičí, resp. o niečo menej jastrabí bol aj ďalší vysoký predstaviteľ FEDu – Evans z chichagského FEDu. Podľa neho ešte cyklus zvyšovania sadzieb neskončil, avšak FED môže pokojne vyčkať s ďalším zvyšovaním sadzieb, keďže inflácia nie je výrazne nad dvoma percentami. To, že či je čas na zvyšovanie podľa neho určí prvý polrok, čiže to znamená, že nečaká zvýšenie sadzieb skôr ako v septembri.

Povedzme si ešte niečo k týmto dvom pánom. Bostic tento rok o sadzbách nehlasuje, a patrí k najviac holubičím členom FEDu, čiže od neho toto vyjadrenie nie je až tak prekvapivé. Na druhej strane Evans, ktorý tento rok hlasuje, patrí k najväčším jastrabom.

Členovia FOMC v tabuľke jastrab/holubica a podľa hlasovacieho práva


Tieto komentáre, ktoré potvrdzujú to, že FED si minimálne počká ako sa vyvinie situácia predtým než bude opäť zvyšovať sadzby, našli odozvu na trhoch:

  • EURUSD prudko rastie a dostal sa nad 1,15
  • Zlato vzrástlo o zhruba 4 doláre za uncu k 1290
  • Index S&P 500 po týchto správach navýšil zisky o 0,2%

Dnešný vývoj EURUSD

Pozitívna nálada na EURUSD ešte môže určitý čas pretrvať, ale ako už dlhšie upozorňujeme, podobný holubičí comming out bude musieť spraviť aj ECB, čo bude mať zase negatívny efekt. Pre akcie je to pozitívna správa a pokiaľ sa niečo zlé neudeje na poli obchodných vojen, tak korekcia môže pokojne pokračovať.

Sdílet
Zpět