☕ Koľko zaplatíme za kávu?

15:54 23 November 2021

Cena kávy podobne ako u iných komodít v posledných mesiacoch prudko stúpa. Na ročnej báze ceny kávy na burzách vyskočili takmer o 100 %. Je to dôsledok obáv zo zásobovania a veľkých dopravných problémov na celom svete. Dotknú sa takéto obrovské zmeny konzumentov obľúbeného ranného nápoja? Koľko sme ochotní zaplatiť za kávu? Aké sú ďalšie vyhliadky cien z pohľadu investora?

Anomálie počasia

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Počasie je kľúčovým faktorom pri pestovaní kávy. Káva sa musí pestovať v teplom podnebí, na svahoch, kde kolísanie teplôt počas roka nie je výrazné. Najviac kávy sa preto pestuje vo vysokohorských oblastiach Južnej Ameriky, juhovýchodnej Ázii a strednej Afrike. Napriek tomu prebiehajúca klimatická zmena prispieva k výskytu čoraz väčšieho počtu anomálií počasia. Nadmerné zrážky, pretrvávajúce suchá alebo vysoké teplotné amplitúdy poškodzujú veľké množstvo plodín. Stalo sa tak v posledných mesiacoch v Brazílii, ktorá je najväčším producentom kávy na svete. Brazília je zároveň najväčším producentom kávy Arabica, ktorá sa využíva najmä v gastronómii.

Brazília tento rok zažila dlhotrvajúce prízemné mrazy, po ktorých nasledovali suchá. V dôsledku toho veľa kávovníkov jednoducho odumrelo. Pokles produkcie v Brazílii v porovnaní s bežnou sezónou sa bude počítať minimálne do niekoľkých miliónov vriec, ak nie do tucta. Keďže obnova úrody môže trvať minimálne 2 roky, ceny môžu zostať na vysokých úrovniach dlhšie obdobie.

Pandémia a obdobie nízkych cien

Pandémia viedla k bezprecedentnej situácii, v ktorej sa prakticky celý sektor stravovania zastavil. Káva Arabica sa konzumuje najmä v reštauráciách a kaviarňach. Dopyt po tomto druhu kávy dramaticky klesol, čo sa samozrejme premietlo do poklesu cien surovín, dokonca až na úrovne pod 100 centov za libru. To následne viedlo k situácii, keď farmári opustili svoje kávové plantáže, aby si zarobili peniaze inými plodinami alebo hľadali šťastie v iných odvetviach. Navyše tí, ktorí sa rozhodli zostať, mali problém s úrodou pre nedostatok pracovníkov. Takúto situáciu sme pozorovali hlavne v krajinách Strednej Ameriky, kde sa vyrába najkvalitnejšia káva, čo zase generuje veľmi vysoké náklady. V dôsledku toho sa brazílska káva začala dodávať na futures burzy, ktoré doteraz tvorili zlomok dodávok. To spôsobilo pokles zásob v Brazílii na najnižšiu úroveň za niekoľko rokov. Aj pri súčasnom slabom brazílskom reále, ktorý by mal viesť k zvýšeniu predaja kávy z Brazílie, boli zásoby a produkcia príliš malé na to, aby stlačili ceny na svetových trhoch.

Tesný dodávateľský reťazec

Výrazné zrýchlenie ekonomickej aktivity po prvej vlne pandémie spôsobilo, že globálne dodávateľské reťazce boli napäté ako nikdy predtým. V Indii bol nedostatok kontajnerov, čo prispelo najmä k tlaku na rast cien cukru, ale malo to určitý vplyv aj na kávu. V Brazílii sa zasa tie isté prístavy používajú na nakladanie sójových bôbov, cukru či kávy. Zvýšený dopyt po sóji alebo cukre z iných oblastí sveta viedol k tomu, že dodacie lehoty sa predĺžili zo štandardných 30 dní až na viac ako 100 dní v najhorších prípadoch! Náklady na samotnú dopravu sa navyše niekoľkonásobne zvýšili!

Dopyt a ponuka zo zvyšku sveta

Návrat dopytu v sektore stravovania vedie k ďalšiemu tlaku na obmedzenú ponuku. Viditeľný je aj trend návratu zamestnancov do kancelárií, čo opäť povedie k nárastu objednávok od distribútorov. Obmedzenia ponuky sa neobmedzujú len na Brazíliu. V Etiópii vedie hrozba občianskej vojny k problémom so zásobovaním. Ceny v Kamerune stúpajú na historické maximá kvôli nedostatočným prístavným zásielkam. Počasie má silný vplyv na znižovanie potenciálnej produkcie vo Vietname a ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie.

Koľko zaplatíme?

Samotná cena kávy v šálke predstavuje len 1-2% z celkovej ceny. Každoročný nárast cien samotnej suroviny o takmer 100 % by sa preto nemal premietnuť do silných nárastov konečných produktov. Oveľa dôležitejšie sú náklady na dopravu a samotné služby. Za povšimnutie stojí aj prudký nárast cien najkvalitnejšej kávy, ktorej produkcia počas pandémie dramaticky klesla. Cena kávy sa momentálne obchoduje na najvyššej úrovni za takmer 10 rokov, no zvýšenie ceny pre spotrebiteľa by nemalo byť drastické. V závislosti od regiónu vo svete by mali ceny pre spotrebiteľov stúpnuť od 5 % až po 30 % pri konkrétnych druhoch, spôsoboch prípravy kávy či predovšetkým nákladoch na služby v súčasnom prostredí prebujnenej inflácie.

Cena dosiahla najvyššiu úroveň od roku 2012. Zdroj: xStation5

 

Sdílet
Zpět