Pád bitcoinu – príležitosť alebo pasca?

19:30 7 December 2021

Kryptomeny sú čoraz dôležitejšou triedou aktív, ktorej popularita za posledných niekoľko mesiacov výrazne vzrástla. Obavy z inflácie či stále výraznejšie kroky centrálnych bánk prispeli k hľadaniu alternatívnych spôsobov, ako zabezpečiť hodnotu svojich portfólií. Kryptomeny a najmä Bitcoin sú pre väčšinu z nás stále novinkou a ich vysoká volatilita môže stále odrádzať. Najmä keď vidíme také drastické poklesy, aké sme videli počas uplynulého prvého decembrového víkendu. Sú takéto obrovské poklesy kapituláciou býkov? Alebo je to len dočasná zastávka predtým, ako trhy pôjdu opäť hore?

Z nuly hrdinom

Vypuknutie pandémie spôsobilo, že investori hľadali likviditu prakticky všade. Dokonca aj Bitcoin, ktorý mal byť alternatívou ku všetkým ostatným investičným prostriedkom, začal v určitom okamihu atakovať lokálne minimá. Cena klesla v marci 2020 na úroveň 4 000 USD a zdalo sa, že toto môže byť na dlhú dobu koniec pre kryptotrh. Situácia sa však ukázala byť úplne opačná. Bitcoin sa stal zaistením proti „peňažnej helikoptére“, z ktorej vlády a centrálne banky po celom svete zhadzovali gigantické sumy hotovosti. Cena zaznamenala masívny, takmer 1500% nárast na 65 000 $ za približne 12 mesiacov. Zmeny pravidiel v Číne otriasli trhom, ale len na chvíľu. Po viac ako 50% korekcii sa bitcoin stal opäť obľúbeným aktívom a v novembri tohto roku dosiahol hodnotu takmer 70 000 dolárov.

Za rastom Bitcoinu nie je len inflačná neistota, ale aj rastúce akceptovanie novej technológie. Už viac ako 18 000 spoločností akceptuje kryptoplatby a počet používateľov digitálnych aktív sa odhaduje na približne 300 miliónov. Za zmienku stojí aj zvyšujúca sa dostupnosť kryptomien pre pestrú škálu investorov. Vstup ETF alebo futures fondov viedol k tomu, že v súčasnosti je takmer každý schopný investovať do kryptomien, a to s oveľa väčšou mierou bezpečnosti, než je tomu v prípade priamych investícií.

Ďalšia rana pre kryptotrh

Keďže globálny finančný trh sa čoraz viac zapája do trhu s kryptomenami, bitcoin či iné altcoiny reagujú na meniace sa podmienky. Silný dolár, očakávania zvyšovania úrokových sadzieb alebo koronavírus, to všetko má vplyv na obmedzenie rastového potenciálu kryptomien. Napriek rastúcej popularite Bitcoinu nie je nezvyčajné vidieť naozaj veľké pohyby. Stalo sa tak počas prvého decembrového víkendu, kedy sa Bitcoin ocitol až o 15 000 dolárov nižšie počas dvoch dní. V sobotu ráno sa hodnota Bitcoinu v priebehu hodiny prepadla o 20 %, čo určite vystrašilo všetkých držiteľov kryptomien. Čo bolo príčinou poklesu?

Obchodníci zapojení do obchodovania s kontraktmi nielen z inštitucionálnej stránky, sa rozhodli uzavrieť veľké množstvo svojich pozícií. Hodnota kontraktov v piatok klesla z 23 miliárd USD na 16,5 miliardy USD, čo je najmenej od začiatku októbra. Likvidácia toľkých kontraktov viedla k tomu, že trhová kapitalizácia kryptomien v jednom bode klesla o viac ako 500 miliárd dolárov. Samozrejme, možno sa pýtať, prečo sa investori rozhodli pre takýto krok? V prvom rade sa hovorí o strachu z podobnej kapitulácie ako na začiatku pandémie, aj keď na druhej strane je podozrenie, že za likvidáciou kontraktov stoja veľkí investori na trhu s kryptomenami, tzv. “, ktorí chcú hromadiť bitcoiny a iné kryptomeny za nižšie ceny. Je tiež možné, že investori si nie sú istí budúcnosťou regulácie v Spojených štátoch vzhľadom na snahu Bidenovej administratívy podmaniť si trh.

Je to len korekcia?

Za pádmi stojí najmä trh s derivátmi. Hodnota kontraktov navyše klesla približne o tretinu, čím sa výrazne znížili šance na podobný špekulatívny útok. Pomerne rýchlo došlo aj k oživeniu cien. Bitcoin od dna získal takmer 10 000 USD a Ethereum už presiahlo hranicu 4 000 USD. Za zmienku tiež stojí, že index „fear and greed“ pre Bitcoin, ktorý zostavuje Alternative.me, po pondelňajšom výpredaji udával hodnotu 16 bodov (so stupnicou 0 až 100). Indexy sentimentu možno často použiť ako protichodné indikátory, najmä pri extrémnych hodnotách. Index sa dostal na najnižšie úrovne od leta, keď sa skončila predchádzajúca masívna vlna poklesu. Všetky tieto faktory naznačujú, že mohlo ísť len o krátkodobú korekciu, hoci kryptotrh vie prekvapiť, ešte viac ako počasie.

Lukáš Lipovský

Analytik

XTB

lukas.lipovsky@xtb.sk

Sdílet
Zpět