Spoločnosti vyvíjajúce vakcíny proti koronavírusu: Pfizer a Moderna

17:45 19 November 2020

 

  • Spoločnosti Pfizer a Moderna oznámili prelom týkajúci sa vakcíny proti Covid-19
  • Je pravdepodobné, že očkovanie bude výrazne zvyšovať predaj
  • Zisky z vakcíny nemusia byť také veľké
  • Veľmi vysoké ocenenie spoločnosti Moderna v porovnaní so spoločnosťou Pfizer
  • Akcie vymazali zisky, ktoré nadobudli po správach týkajúcich sa vakcíny

Správy týkajúce sa vakcín od spoločností Pfizer (PFE.US) a Moderna (MRNA.US) spustili začiatkom tohto a predchádzajúceho týždňa veľké pohyby na finančných trhoch. Akcie oboch spoločností po týchto správach vzrástli, ale zisky už boli úplne vymazané.

Vakcína

Aj keď je v súčasnosti vyvíjaných veľa druhov vakcín proti koronavírusom, očkovacie látky od spoločností Pfizer / BioNTech a Moderna vynikajú, pretože o ich účinnosti už existujú dôkladné údaje. O oboch vakcínach sa hovorí, že majú 95% účinnosť a vyvolávajú silné imunitné reakcie v rôznych skupinách pacientov. Spoločnosti požiadali o schválenie núdzového použitia a rokujú o dodávkach produktu s mnohými krajinami. Za súčasných okolností sa však zdá pravdepodobné, že sa nebudú usilovať o maximalizáciu ziskov (v mnohých prípadoch vlády poskytli financovanie výskumu a vývoja vakcín) a budú účtovať sadzby pod trhovou úrovňou (Pfizer to už oznámil). Vzhľadom na obrovský dopyt po vakcínach bude výnos z predaja obrovský, ale zisková marža môže byť nízka.

 

Vybrané finančné údaje od spoločností Pfizer a Moderna. Zdroj: Bloomberg, XTB

Fundamenty

Poďme sa však pozrieť na fundamentálnu stránku spoločností. V tabuľke vyššie sme poskytli niektoré základné finančné údaje. Prvým a najväčším rozdielom medzi týmito dvoma spoločnosťami je veľkosť - spoločnosť Pfizer dosiahla v posledných 4 štvrťrokoch tržby viac ako 48 miliárd dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Moderna necelých 250 miliónov dolárov. Po druhé, Pfizer je dobre zavedená spoločnosť, ktorá pravidelne zvyšuje zisky, zatiaľ čo spoločnosť Moderna nemala od svojho debutu na trhu cenných papierov v roku 2018 jediný ziskový štvrťrok. Na rozdiel od spoločnosti Pfizer, spoločnosť Moderna nevypláca dividendy. Na druhej strane má Moderna oveľa menší pákový efekt ako Pfizer s pomerom dlhu k základnému imaniu menej ako 8% v porovnaní s 96% - Pfizer.

 

Metriky oceňovania pre spoločnosti Pfizer a Moderna. Zdroj: Bloomberg, XTB

Ocenenie

Pokiaľ ide o oceňovanie, Pfizer je oveľa väčšia spoločnosť ako Moderna. Spoločnosť Pfizer má trhovú kapitalizáciu niečo vyše 200 miliárd dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Moderna má hodnotu mierne nad 35 miliárd dolárov. Pretože spoločnosť Moderna nevykázala zisk, nemôžeme pre ňu vypočítať pomery P / E alebo EV / EBITDA. Pohľad na násobky tržieb alebo účtovnej hodnoty nám však ukazuje, že spoločnosť Moderna je z hľadiska trhu oveľa nadhodnotenejšia ako Pfizer. Obrovský rozdiel medzi násobkami predaja (Moderna - 138,8, Pfizer - 4,1) by sa však mal považovať za varovný signál pri pokuse o odhad potenciálu akcií spoločnosti Moderna.

Zhrnutie

Ak to zhrnieme, výnosy z predaja vakcín proti koronavírusom budú pravdepodobne veľké, ale zároveň zisky nemusia byť príliš vysoké. V prvom rade majú vakcíny zriedka vysoké ziskové marže. Po druhé, významný podiel financovania výskumu a vývoja poskytli vlády a vysoké marže v dávkach môžu vyvolať odpor verejnosti. Z toho vyplýva, že vakcíny proti koronavírusom nemusia byť pre biotechnologické spoločnosti zlatou baňou. Pfizer je dlhodobo ziskovou spoločnosťou a pravidelne vypláca dividendy. Medzitým spoločnosť Moderna stále nezaznamenala ani jeden ziskový štvrťrok a jej ocenenie je vysoké(P / S takmer 140).

Akcie spoločnosti Pfizer (PFE.US) vymazali všetky zisky vyvolané správami o vakcínach proti koronavírusom. Cena sa vrátila do svojho predchádzajúceho obchodného pásma 35,50 - 39,00 dolárov. Posledné cenové pohyby boli dosť nevýrazné, takže v posledných obchodných dňoch týždňa môže byť testovaná spodná hranica rozsahu na hladine 35,50 USD. Zdroj: xStation5

Akcie spoločnosti Moderna (MRNA.US) taktiež už vymazali všetky zisky týkajúce sa vakcín. Akcie stále nie sú ďaleko od historického maxima dosiahnutého počas otvorenia pondelkového obchodovania, odvtedy však klesajú. Krátkodobú podporu je možné nájsť na spodnej hranici štruktúry Overbalance, ktorá sa viac menej zhoduje s vrcholom od mája 2020 (84,70 USD). Zdroj: xStation5​​​​​​​

Sdílet
Zpět