Víťazi a porazení z akvizície Activision

16:16 20 January 2022

 

  • Spoločnosť Microsoft oznámila nákup spoločnosti Activision-Blizzard vo výške 68,7 miliardy dolárov  
  • Najväčšia fúzie z oblasti gamingu v histórii
  • Microsoft sa stane treťou najväčšou hernou spoločnosťou na svete
  • Akcie Activision rástli po týchto správach, ťažili z toho aj ďalší vývojári videohier
  • Akcie Sony klesajú, pretože Xbox získava náskok pred PlayStation
  • Očakávania ďalších obchodov v hernom sektore
  • Ubisoft a Electronic Arts na radare

Začiatok roku 2022 sa vyznačuje zvýšenou aktivitou v oblasti fúzií a akvizícií v hernom sektore. Take-Two Interactive oznámila akvizíciu Zynga minulý týždeň a teraz Microsoft oznámil svoje plány na akvizíciu Activision-Blizzard v najväčšej hernej M&A dohode v histórii! Správy spustili veľké pohyby cien akcií v celom odvetví, keďže očakávania pre ďalšie fúzie a akvizície v oblasti hier rástli. Poďme sa pozrieť na potenciálnych víťazov a porazených z akvizície Activision.

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Microsoft oznámil plány na akvizíciu Activision Blizzard v hotovosti za takmer 69 miliárd dolárov! Nejde len o najväčšiu hotovostnú M&A transakciu od začiatku pandémie, ale aj o najväčšiu hernú M&A v histórii! Je to ďalší krok v expanzii Microsoftu do herného priemyslu po 7,5 miliardovej akvizícii Bethesdy, ďalšej gaminovej spoločnosti. Spoločnosť bude teraz môcť pridať franšízy spoločnosti Acitivision do svojej predplatiteľskej služby, čím sa zvýši záujem o jej značku Xbox. Prevzatie Activision môže tiež začať nový trend v hernom priemysle, kde spoločnosti herných konzol môžu začať kupovať celých vydavateľov namiesto exkluzívnych práv len na vybrané tituly.

Víťazi: Spoločnosti pôsobiaci v hernom priemysle

Microsoft ponúkol takmer 50% prémiu oproti trhovej cene Activision. Napriek tomu, že Microsoft navrhol hotovostnú dohodu a mal dostatok peňazí na jej financovanie, akcie spoločnosti Activision vyskočili zo 65 na 87 dolárov, čo je stále menej ako navrhovaných 95 dolárov za akciu. Keďže to bola druhá veľká herná fúzia a akvizícia oznámená nedávno, akcie iných vývojárov videohier vyskočili v očakávaní väčšej konsolidácie v rámci odvetvia. Ubisoft vyskočil o 12 %, CD Projekt získal 3 %, zatiaľ čo Electronic Arts sa posunuli o 6 % vyššie. Akcie japonských videoherných spoločností Capcom, Square Enix a Konami zaznamenali nárast o viac ako 2 %.

 

Akcie Activision (ATVI.US) začali utorkové obchodovanie s masívnym býčím cenovým rozdielom. Cena akcií však nedosiahla 95 USD za akciu, ktorú navrhla spoločnosť Microsoft (MSFT.US). Rally bola zastavená v zóne odporu 86,35 USD, ktorá sa vyznačovala 61,8% retracementom z roku 2021. Vzhľadom na silnú finančnú pozíciu Microsoftu a značnú prémiu však obchod pravdepodobne prejde. Zdroj: xStation5

Porazení: Sony

Activision Blizzard je známy vydavateľ videohier, ktorý má vo svojom portfóliu niekoľko trhákov. Microsoft sa po prevzatí Activisionu stane treťou najväčšou hernou spoločnosťou na svete z hľadiska príjmov, po prevzatí spoločnosti Tencent a Sony. Sony (SONY.US) možno považovať za jedného z najväčších porazených fúzie Activision-Microsoft. Akvizícia spoločnosti Activision môže podnietiť spoločnosť Microsoft, aby začlenila franšízy spoločnosti Activision do svojich predplatiteľských služieb – k dispozícii iba na herných konzolách Xbox, a nie na konzolách PlayStation od Sony, s cieľom podporiť krížový predaj svojich produktov. Spoločnosť Sony nemá rovnakú expozíciu na trhoch s počítačovými a mobilnými hrami ako spoločnosť Microsoft a expanzia takého veľkého konkurenta na trhu herných konzol môže povzbudiť manažment, aby zvážil svoje rozšírenie. Sony však nemá takú silnú finančnú pozíciu ako Microsoft a toľko peňazí na míňanie.

 

Sony má na míňanie oveľa menej peňazí ako veľké spoločnosti Apple alebo Microsoft. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Potenciálne ciele v oblasti fúzií a akvizícií v hernom sektore

Akvizícia spoločnosti Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft nebola jedinou nedávno ohlásenou veľkou akvizíciou v hernom sektore. Take-Two Interactive, americký vydavateľ videohier, začiatkom tohto roka oznámil fúziu so spoločnosťou Zynga, vývojárom mobilných hier. Zvýšená aktivita v oblasti fúzií a akvizícií v hernom sektore začiatkom roka 2022 vyvolala nádeje, že čoskoro budú oznámené ďalšie dohody, najmä preto, že ponuky na prevzatie od spoločností Take-Two a Microsoft ponúkali značné prirážky oproti trhovej cene. Aj keď sme už spomenuli niektoré akcie, ktoré vyskočili po správach o prevzatí spoločnosti Activison, zdá sa, že niektoré z nich sú zraniteľnejšie, aby sa stali cieľom prevzatia. Ubisoft, francúzske videoherné štúdio známe vďaka franšíze „Assassin's Creed“ alebo poľský CD Projekt, známy zo série „The Witcher“, sú vnímaní ako potenciálni kandidáti.

Ubisoft

Špekulácie o možnom prevzatí Ubisoftu (UBI.FR) sa začali v roku 2018, keď čínsky gigant Tencent získal 5% podiel v štúdiu. Investícia pomohla Ubisoftu brániť sa pred pokusom o prevzatie od Vivendi a vyvolala diskusiu, či môže francúzsku spoločnosť získať Tencent. Skutočnosť, že Ubisoft sa obchoduje so zľavou v porovnaní s konkurentmi v USA, pri zvažovaní pomeru ceny k tržbám, podporuje tieto špekulácie aj naďalej. Spoločnosť má vo svojom portfóliu niekoľko známych franšíz, ktoré sa zameriavajú najmä na PC a konzolové hry.

 

Správy o prevzatí Activision pomohli Ubisoftu (UBI.FR) prekonať hornú hranicu zostupného kanála. Akcie pokračovali v raste aj v nasledujúcich dňoch a kvôli nízkemu zhodnoteniu sú často uvádzané ako potenciálny ďalší cieľ M&A.. Zdroj: xStation5

CD Projekt

CD Projekt (CDR.PL) je tiež potenciálny kandidát na M&A. Poľská spoločnosť pokračuje v obchodovaní 60 % pod rekordnými maximami po neúspešnom spustení hry „Cyberpunk 2077“. Avšak zatiaľ čo CD Projekt má vo svojom portfóliu iba veľké mená – Cyberpunk a Zaklínač . Toto obmedzené portfólio z neho robí o niečo menej pravdepodobný cieľ veľkých technologických spoločností ako Microsoft alebo Apple.

 

Akcie spoločnosti CD Projekt (CDR.PL) zaznamenali nárast po správach o prevzatí spoločnosti Activision a testovali hornú hranicu trojuholníkového vzoru. Časť ziskov však bola vymazaná po tom, čo býci nedokázali prelomiť odpor 205,00 PLN. Najbližšiu podporu možno nájsť na spodnej hranici trojuholníkového vzoru v oblasti 182,00 PLN. Zdroj: xStation5

Electronic Arts

Electronic Arts (EA.US) sa tiež navrhuje ako potenciálny cieľ fúzií a akvizícií. EA je oveľa väčšia spoločnosť ako Ubisoft alebo CD Projekt a má bohaté portfólio franšíz, ktoré si často vyberajú hráči herných konzol, ako je Fifa alebo Battlefield, čo z nej robí dobrý cieľ pre akvizíciu spoločnosťami ako Microsoft alebo Sony. Keďže je však EA veľká spoločnosť s veľkým portfóliom, môže sa stať cieľom akvizície relatívne novým, no veľkým hráčom v hernom sektore, potenciálne Applom alebo Amazonom, čo by poskytlo nadobúdateľovi okamžitú a silnú prítomnosť v tomto prosperujúcom odvetví.

Akcie Electronic Arts (EA.US) vzrástli po správach o akvizícii Activision-Microsoft, ale neskôr väčšinu ziskov vymazali. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět