VOLX vyskočil na najvyššiu úroveň od mája pri výpredaji akciových trhov

17:34 19 July 2021

Zvyšovanie volatility na trhu v posledných dňoch ovplyvňuje najmä investorov na trhoch s akciami. Zatiaľ čo niektoré akciové indexy dnes klesli o viac ako 3%, index volatility (VOLX) dosahuje úrovne, ktoré neboli zaznamenané od polovice mája. Preto stoja za zváženie dve otázky - čo spôsobilo pokles a kde sú dôležité úrovne indexu VOLX, ktorý investori často považujú za druh „poistenia“ proti stratám spôsobeným zvýšením volatility trhu (zisky z dlhej pozície VOLX) môžu kompenzovať straty vzniknuté pri obchodovaní s rizikovými aktívami, ako sú napríklad akcie).

Na sentiment investorov v posledných dňoch malo vplyv niekoľko faktorov. Najskôr sa veľa hovorilo o variante delta Covid-19, ktorá sa už šíri do celého sveta. Aj keď variant nevedie k vysokému počtu hospitalizácií a úmrtí vo vysoko imunizovaných rozvinutých krajinách, nový vírusový kmeň predstavuje obrovskú hrozbu pre občanov, zdravotnú starostlivosť a hospodárstva v rozvojových krajinách. Rozšírenie variantu delta teda vyvoláva obavy z normalizácie politiky centrálnych bánk, ktoré môžu chcieť uchovať ultraexpanzívnu menovú politiku ešte dlhšie - paradoxne môže byť ďalšia vlna infekcií pozitívna, pretože môže viesť k pokračovaniu politiky tlače peňazí.

Na druhej strane obavy investorov rastú z hľadiska inflácie - vyššie hodnoty, ako sa očakávalo, ukázala nielen inflácia CPI v USA, ale aj inflačné očakávania Američanov (údaje Michiganskej univerzity z piatka). Vo výsledku sa veľa účastníkov trhu pomaly pripravuje na scenár potenciálnej stagflácie. Vzhľadom na nedávne pohyby na dlhopisových a akciových trhoch možno predpokladať, že niektorí investori umiestňujú svoje portfóliá s prihliadnutím na scenár spomalenia ekonomického rastu v kombinácii s pretrvávajúcou vysokou infláciou. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov už nejaký čas klesajú a takzvaný reflačný obchod sa zjavne vytráca.

 

Index VOLX po pandemickom krachu vo februári a marci 2020 ustavične klesal - miestne býčie impulzy boli výsledkom veľmi krátkodobých turbulencií na trhu. Dnešný vzostupný krok posunul index volatility nad úroveň 22,50, ktorý v minulosti fungoval niekoľkokrát ako podpora, ale nakoniec bol zlomený. Posledné minimá sa pohybujú okolo úrovne 16,90. Pri analýze indexu volatility niektorí účastníci trhu berú do úvahy lokálny vrchol od polovice mája (oranžový kruh) ako potenciálny referenčný bod pre budúce cenové pohyby. Zdroj: xStation5

Medzičasom US500 poklesol o viac ako 3% zo svojho historického maxima. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět