Denné zhrnutie: Obrat na akciovom indexe US500?

17:00 30 July 2020

Akciové indexy v Európe a v USA dnes zaznamenali pomerne prudké poklesy, pričom výnosy na dlhopisoch zaznamenali pokles. Na komoditných trhoch zaznamenali pomerne prudký pokles ceny ropy, pričom výrazné poklesy zaznamenali aj drahé kovy, najmä však striebro. Na forexovom trhu sa dnes najviac darilo britskej libre, pričom najvýraznejší pokles zaznamenala nórska koruna a japonský jen.

Nálada na finančných trhoch je dnes negatívna, nakoľko HDP dáta za Q2 z USA a Nemecka poukázali na výrazný pokles ekonomiky. Nemecké HDP zaznamenalo dokonca výraznejší pokles, ako sa očakávalo. To naznačuje, že negatívne dopady pandémie koronavírusu boli horšie, ako sa pôvodne očakávalo. V kombinácií s nárastom počtu nových prípadov nákazy sa ukazuje, že hospodárske oživenie môže byť ohrozené, čo motivuje investorov presúvať svoje investície do bezpečných prístavov, čomu naznačuje aj pokles výnosov na dlhopisoch. Dnes po ukončení obchodovania na Wall Street budú reportovať hospodárske výsledky veľké technologické spoločnosti ako Alphabet, Amazon, Apple a Facebook, čo môže ovplyvniť sentiment na trhoch.

Z makroekonomického kalendára bolo zverejnené HDP z Nemecka za Q2, ktoré poukázalo na medziročný pokles ekonomiky o 11,7%, pričom sa očakával pokles o 11,3%. Z USA boli zverejnené taktiež HDP dáta za Q2, ktoré poukázali na rekordný medzikvartálny pokles ekonomiky o 32,9%, čo však bolo mierne lepšie ako sa očakávalo (34,1%).

Americký akciový index US500 sa dnes obchoduje v blízkosti lokálnych maxím. Na dennom grafe sa však vytvára už druhá po sebe idúca sviečka s dlhým horným knôtom, čo môže naznačovať obrat trendu. V prípade pokračovania negatívnej nálady na trhoch teda nie je vylúčený pokles smerom nadol, pričom silná úroveň podpory sa nachádza na psychologickej hranici 3000 bodov. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět