🚀Inflácia v USA je najvyššia za 40 rokov

15:49 12 January 2022

Ovplyvní vysoká inflácia trhy v roku 2022❓

Je jún 1982. Zlato sa obchoduje za 350 USD za uncu po pôsobivom oživení zo 70. rokov, S&P500 je na 110 bodoch a výnosy 10-ročných dlhopisov sú na úrovni 14 %. Inflácia je na úrovni 7 %, najvyššia za 4 mesiace, ale klesla zo 14,8 % v marci 1980. Toto bolo posledné obdobie vysokej inflácie v USA. Začiatkom 90-tych rokov a v roku 2008 sa pokúsila preraziť vyššie, ale už nikdy nebola skutočnou hrozbou. Až do dnes.

 

Inflácia v USA je najvyššia za posledných 40 rokov. Bude to pre trhy v roku 2022 problém? Zdroj: Macrobond, XTB Research

Keď inflácia v apríli 2021 vyskočila nad 4 %, Fed to označil za prechodné a rozhodol sa nekonať. Bolo to považované za jednorazový proces spôsobený medziročnými zmenami cien pohonných hmôt (po tom, čo všetky ceny ropy koketovali s nulou v apríli 2020). Tento prístup sa ukázal ako nezodpovedný. Americká ekonomika už prosperovala, poháňaná fiškálnymi stimulmi a opätovným otvorením po pandémii. Aj keď oheň zapálili ceny ropy, rýchlo sa to prelialo do iných kategórií. Autá (nové aj ojazdené), vybavenie, nábytok, všetky tieto veci sú nákladnejšie ako kombinácia boomu dopytu a ťažkostí na strane ponuky spôsobené obmedzeniami COVID na celom svete. Dnes je inflácia na úrovni 7 % a Fed musí konať. Skutočne to tak bude. Ešte v novembri Fed nechcel diskutovať o zvýšení úrokových sadzieb. Dnes o nich nielen komunikuje, ale aj naznačuje zníženie súvahy, nástroj (sťahovanie peňazí z obehu), ktorý bol naposledy použitý v roku 2018, prispel k spomaleniu a spôsobil turbulencie na trhu.

 

Všetky hlavné kategórie prispievajú k inflácii. Pre Fed je to problém. Zdroj: Macrobond, XTB Research

Keď už hovoríme o trhu, investori sú zatiaľ optimistickí. Pripomeňme si, že v roku 1982 boli výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni 14 %, teraz sú takmer 10-krát nižšie! Áno, Fed hovorí o zvyšovaní sadzieb a znížení súvahy, ale peniaze sa stále tlačia (aj keď sa to čoskoro skončí) a sadzby sú na spodnej hranici. Párty trvá, ale ako dlho?

US100 je trh, ktorý je najcitlivejší na politiku Fedu. V pondelok nastal panický výpredaj, ale index opäť rastie. Zdroj: platforma XTB

Sdílet
Zpět