Denné zhrnutie: Výrazný nárast počtu nakazených vírusom spôsobila zmena metodiky, US500 na nových maximách

19:52 13. února 2020

Akciové indexy v Európe sa obchodujú v červených číslach, zatiaľ čo indexy v USA dnes majú za sebou taktiež pomerne volatilný deň, nakoľko dnes rapídne vzrástol počet osôb nakazených koronavírusom (o viac ako 14 tisíc). Neskôr sa ukázalo, že za nárastom stojí zmena metodológie evidovania nakazených osôb. Reálne teda vzrástol počet nakazených osôb o niečo viac ako 1500. Akciové indexy v reakcií na tieto správy neskôr straty vymazali.

Forex:

Menový pár EURUSD dnes pokračoval v poklese, pričom  dosiahol najnižšie úrovne od roku 2017. Britská libra zaznamenala nárast, pretože Sajid Javid ukončil svoje pôsobenie na poste britského ministra financií.

Komodity:

Situácia na komoditných trhoch dnes bola pomerne stabilizovaná. Ropa pokračovala v miernom raste, zatiaľ čo drahé a priemyselné kovy sa obchodovali bez výraznejších zmien.

Makroekonomický kalendár nám dnes priniesol nezamestnanosť z Francúzska za Q4, ktorá zaznamenala pokles na 8,1%, pričom sa očakávala nezmenená miera nezamestnanosti na úrovni 8,5%. Inflácia v Nemecku zaznamenala v januári medziročný nárast v súlade s očakávaniami na úrovni 1,7%, harmonizovaná inflácia taktiež splnila očakávania na úrovni 1,6%. Inflácia v USA za január zaznamenala nárast na 2,5%, pričom sa očakávala na úrovni 2,4%. Jadrová inflácia taktiež pozitívne prekvapila a skončila na úrovni 2,3%.

Americký akciový index US500 dokázal vymazať straty z prvej polovice dňa a v súčasnosti atakuje nové historické maximá. Ako sme si mohli všimnúť aj dnes, trhy sú stále citlivé na správy ohľadom koronavírusu, preto je rastová rally na indexe v súčasnosti pomerne krehká. Každá negatívna správa ohľadom šíriacej sa nákazy môže spôsobiť výpredaj na trhoch. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět