❗ Market alert: čo očakávať od ECB?

13:36 21 July 2021

📆 Pripravte sa na štvrtkové rozhodnutie ECB!

Európska centrálna banka má ohlásiť rozhodnutie o menovej politike vo štvrtok o 13:45. Očakáva sa, že úrokové sadzby zostanú nezmenené. Menej zrejmé však je, čo sa týka nákupu aktív. Európska centrálna banka uskutočnila 18-mesačné preskúmanie politiky, ktoré viedlo k revízii inflačného cieľa banky. Prezidentka ECB - Lagarde navyše naznačila, že je možné vykonať zmeny aj v oblasti výhliadok. Trhy začali špekulovať, že ECB môže varovať trhy, že jej politika sa bude viac prispôsobovať. Samotné vyhlásenie môže byť preto zaujímavé, ale významnú pozornosť pravdepodobne pritiahnu aj komentáre ponúknuté prezidentkou Lagarde počas tlačovej konferencie o 14:30.

Inflačný cieľ

ECB oznámila výsledky preskúmania svojej stratégie vo štvrtok 8. júla. Banka už nebude pokračovať v inflácii „pod, ale blízko 2%“ a namiesto toho bude nasledovať cieľ 2% so záväzkom symetrie. Čo to znamená? ECB sa bude usilovať o dosiahnutie inflačného cieľa 2% a pozitívne aj negatívne odchýlky bude vnímať ako rovnako nežiaduce. Napriek tomu budú prechodné odchýlky od cieľa povolené. Pretože ECB sa už roky snaží dosiahnuť svoj predchádzajúci cieľ, trhy začali špekulovať, že nový cieľ môže pripraviť pôdu pre akomodačnejšiu menovú politiku, ktorá by mala - aspoň teoreticky - podporiť rast cien.

Vyhliadky

Prezidentka ECB tiež nedávno naznačila, že banka môže počas budúceho zasadnutia zmeniť svoje predbežné vyhliadky. Otázkou zostáva - ktoré? Podľa predbežných vyhliadok, sadzby zostanú nízke až do dosiahnutia inflačného cieľa a je nepravdepodobné, že by banka zmenila svoj prístup. Vyhliadky ECB týkajúce sa pandemických nákupov aktív ostávajú na tom, že PEPP potrvá do konca marca 2022. Vzhľadom na to, že vírusové prípady sú na vzostupe a mení sa cieľ inflácie, ECB môže pripraviť trh na zmenu – môže pristúpiť k pomalšiemu postupnému ukončovaniu PEPP . Napokon vyhliadky týkajúce sa programu nákupu aktív (APP) predpokladajú, že bude trvať tak dlho, ako bude potrebné na zabezpečenie akomodačného vplyvu sadzieb. Tento dokument je napísaný veľmi vágne a niektorí účastníci trhu špekulujú, že by ho ECB mohla chcieť nejako prepojiť s inflačným cieľom.

Reakcia trhu

Aj keď samotná ECB nerealizovala veľa zmien v rámci budúcich vyhliadok, zdá sa, že trhy sú si isté, že pôjde skôr o holubičí postoj ako o jastrabí. ECB účinne zvýšila svoj inflačný cieľ a skutočnosť, že sa v posledných rokoch snažila dosiahnuť ten predošlý naznačuje, že banka chce svoju politiku skôr uvoľniť ako utiahnuť. Ak tomu bude tak, mohlo by sa euro dostať pod tlak a akcie by z toho mohli mať úžitok.

EURUSD sa nedávno obchodoval nižšie a tento týždeň dosiahol čerstvé trojmesačné minimum. Dvojica sa pomaly blíži k zóne podpory v rozmedzí nad hladinou 1.1700. Táto oblasť je označená minimami od konca marca 2021. Je potrebné poznamenať, že dvojica za posledných pár týždňov vytvorila jasnú štruktúru zostupného trendu, takže zmena sentimentu si môže vyžadovať prerazenie nad posledným minimom v oblasti 1,1880.

Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět