Ranný komentár: Výnosy na amerických dlhopisoch dosiahli najvyššiu úroveň za posledné 3 mesiace

08:42 8 November 2019

Americké akciové indexy sa včera dostali na nové historické maximá, zatiaľ čo európske sa priblížili k historickým maximám. Za týmto vývojom stály pozitívne správy ohľadom americko-čínskych obchodných vzťahov. Agentúra Bloomberg uviedla, že USA a Čína sa dohodli na zrušení časti ciel v prvej fáze dohody. Výška colnej úľavy, ktorá by vznikla v prvej fáze dohody a ktorá bude podpísaná v nadchádzajúcich týždňoch, bude závisieť od obsahu tejto dohody, dodáva Bloomberg. Tieto správy podporili rizikové aktíva v raste smerom nahor.

Včera taktiež zasadala BoE, ktorá síce ponechala úrokové sadzby bez zmeny, no dvaja členovia hlasovali za zníženie úrokových sadzieb, čo v konečnom dôsledku prispelo k nárastu pravdepodobnosti, že BoE by mohla na budúcich zasadaniach pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb. Taktiež sa objavili správy o tom, že nová vláda by mohla zvýšiť fiškálne stimuly, čo síce podporilo britský akciový indexy (UK100), no zároveň to viedlo k oslabeniu GBP.

Priemyselná produkcia v Nemecku za september zaznamenala medzimesačný pokles o 0,6% (očakával sa miernejší pokles len o 0,4%). Tieto správy boli síce negatívne, no trhy sa skôr zameriavali na správy ohľadom americko-čínskych obchodných vzťahov.

V USA boli zverejnené počiatočné žiadosti o podporu, ktoré skončili mierne lepšie na úrovni 211 tisíc, pričom sa očakávala úroveň 220 tisíc.

Dnes je nálada na trhoch menej optimistická. Ázijské akciové indexy sa obchodujú zmiešane, pričom mierna korekcia neobišla ani európske a americké indexy. Z nášho pohľadu sa skôr jedná o technickú korekciu, za ktorou môže byť aj mierne silnejší nárast výnosov na dlhopisoch vďaka optimizmu ohľadom obchodnej dohody. Výnosy na 10-ročných amerických dlhopisoch sa dostali na najvyššie úrovne za posledné 3 mesiace, čo pomohlo americkej mene. Aj napriek tomuto nárastu výnosov stále existuje priestor na dodatočný rast, pretože dlhopisové trhy naznačujú, že investori počítajú s 8% pravdepodobnosťou, že dôjde k zníženiu úrokových sadzieb v USA počas decembrového zasadania a s 24,1% pravdepodobnosťou, že dôjde k zníženiu sadzieb v januári. Toto ohodnotenie sa zdá byť prehnané, pretože FED jasne naznačil, že do marca si dáva pauzu v znižovaní sadzieb, čo by malo aj naďalej podporovať americký dolár.

Na forexovom trhu sa dnes darí euru a bezpečným prístavom, ako sú JPY a CHF, ktoré včera vďaka optimizmu zaznamenali pomerne slušný pokles. Britská libra aj naďalej zostáva po včerajšom zasadaní BoE pod tlakom.

Menový pár EURUSD prekonal support v oblasti 1,1070, čím sa otvoril priestor pre pokles k hranici 1,10. Zdroj: xStation

Na včerajšiu pozitívnu náladu na trhoch zareagovala krátkodobo aj cena čierneho zlata, avšak zisky sa jej nepodarilo udržať. Za týmto vývojom vidíme najmä to, že najväčší členovia OPEC+ sa rozhodli, že nepodporia Saudskú Arábiu a nepristúpia k výraznejšiemu poklesu produkcie ropy, čo môže v najbližších týždňoch vytvárať tlak na pokles cien čierneho zlata.

Cena ropy (OIL) včera testovala hranicu 63 USD/bbl, no zisky nedokázala udržať a klesla pod hranicu 62 USD/bbl. Cena v súčasnosti testuje support v oblasti 61,70 USD/bbl. V prípade, ak cena dokáže prekonať uvedený support, otvorí sa priestor pre pokles k hranici 60,70 USD/bbl. Zdroj: xStation

Čo sa týka drahých kovov, tak tie sa včera ocitli pod výrazným tlakom kvôli pozitívnym správam ohľadom americko-čínskych obchodných vzťahov.

Cena zlata prekonala kľúčovú úroveň supportu v oblasti 1480 USD a testovala úroveň 1460 USD. V súčasnosti sa cena odrazila k úrovni 1470 USD, no pokiaľ sa nachádza pod rezistenciou v oblasti 1480 USD, trend ostáva aj naďalej klesajúci. V prípade, ak cena dokáže vyššie uvedený support prekonať, otvorí sa priestor pre pokles k hranici 1430 USD. Treba mať na pamäti, že tlak na pokles cien zlata vytvára nárast výnosov na dlhopisoch. Zdroj: xStation

Najdôležitejšie dáta z dnešného makroekonomického kalendára:

Obchodná bilancia Nemecka za september - 10:00

Zmena zamestnanosti za október v Kanade – 16:30

Michigentský index spotrebiteľskej dôvery v USA za november – 18:00

Sdílet
Zpět