Čo bolo? čo bude...

09:24 25 April 2022

Čo bolo?

Koncom minulého týždňa sa na trhy preliala negatívna nálada. Jedným z dôvodov môže byť report S&P Global PMI, ktorý ukázal na rozširujúcu sa infláciu v sektore služieb v USA, a to rozhodne nie je dobrá správa pre Fed. Očakávania ohľadom agresívnejšieho sprísnenia menovej politiky vytvárajú tlak na akcie a drahé kovy a udržujú výnosy štátnych dlhopisov na vyšších úrovniach.

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Aktuálne trh počíta s 9,5% šancou na zvýšenie úrokových sadzieb v USA o 75 bps na májovom zasadnutí. Okrem toho je teraz takmer 30% šanca na zvýšenie  sadzieb o 50 bps nasledovaná zvýšením o 75 bps 15. júna.

Zvyšovanie úrokových sadzieb si už teraz vyberá svoju daň. Jedna z najväčších amerických bánk JP Morgan informovala, že objem poskytnutých úverov už teraz klesá, pričom vyhliadky na sprísnenie monetárnej politiky ostávajú vysoké.

Čo bude...

Jadrová inflácia v eurozóne síce nie je taká vysoká ako v ČR, alebo v USA, no dá sa očakávať, že rast celkovej cenovej hladiny, vrátane rastu cien potravín a pohonných látok sa postupne pretaví aj do rastu jadrovej inflácie. Preto má ECB nanajvýš pár mesiacov, dokým nezačne zvyšovať úrokové sadzby.

Preto môže byť pre nás prospešné sledovať vývoj v ČR a v USA, kde už k zvyšovaniu sadzieb dochádza. V nasledujúcich týždňoch totiž uvidíme, ako zasiahlo prudké zvýšenie úrokových sadzieb český trh nehnuteľností. Podobný vývoj sa totiž môže zopakovať aj u nás.  

Sdílet
Zpět