Čo ďalej s tureckou lírou ❓

13:28 22 December 2021

❗ Lira stratila tento rok voči USD viac ako 50 %. Opatrenia tureckých úradov tento týždeň posilnili menu o viac ako 30 %. Čo bude ďalej s TRY?

Ako sa to celé začalo?

Turecko sa považuje za rozvíjajúcu sa ekonomiku, ktorá sa nachádza na hranici Európy a Ázie. Napriek tesnej blízkosti Blízkeho východu nemá krajina významné zásoby prírodných zdrojov ako arabské krajiny. Z tohto dôvodu je turecká ekonomika orientovaná na dovoz, čo vedie k veľkému deficitu bežného účtu. To zase znamená, že Turecko je závislé od zahraničného dlhu.

Začněte investovat ještě dnes nebo vyzkoušejte demo zdarma

OTEVŘÍT OBCHODNÍ ÚČET VYZKOUŠET DEMO Stáhnout mobilní aplikaci Stáhnout mobilní aplikaci

Kríza 2018-2019

Turecko sa roky snažilo byť vnímané ako priateľské k investorom. Relatívne vysoké úrokové sadzby prilákali investorov, no nedokázali schladiť infláciu. Rast cien prekročil už aj tak vysoký inflačný cieľ, čo viedlo k oslabeniu TRY a odchodu investorov z krajiny.

 

Turecká inflácia sa zrýchlila nad 20 %. Budú stačiť nové opatrenia na stabilizáciu cien a domácej meny? Zdroj: Macrobond, XTB

Centrálna banka reagovala na zhoršujúci sa problém zvýšením úrokových sadzieb a intervenciami na devízovom trhu. Tieto kroky však nepriniesli ovocie a extrémne vysoké úrokové sadzby začali tureckého prezidenta znepokojovať. Erdogan začal vyvíjať väčší tlak na centrálnu banku a brzdil jej nezávislosť. Do toho sa pridalo zhoršenie vzťahov medzi USA a Tureckom, čo navyše viedlo k veľkej kríze TRY, ktorá prinútila CBRT zvýšiť hlavnú úrokovú sadzbu na 24 %.

Dôvody nedávneho oslabenia na TRY

Dôvody súčasného oslabenia na TRY sú podobné predchádzajúcej menovej kríze v Turecku. Zníženie úrokových sadzieb pod tlakom Erdogana spustilo extrémne znehodnotenie meny. Vysoký dlh, nekontrolovateľná inflácia, zlé vzťahy so západnými krajinami a nedostatočná nezávislosť centrálnej banky posunuli tureckú líru na nové rekordné minimá.

Posilnenie tureckej líry

S cieľom zmierniť bremeno prepadu meny pre občanov a ekonomiku sa Erdogan a jeho administratíva rozhodli pre súbor opatrení zameraných na stabilizáciu situácie. Turecko sa zaručí za domáce účty TRY a zaplatí úroky z týchto účtov, ktoré budú kompenzovať kurzové straty. Akcia je zameraná na podporu držania úspor v TRY a zastavenie úniku kapitálu do cudzích mien a aktív. Turecká vláda tiež poskytne spoločnostiam forwardové zmluvy, ktoré im pomôžu zabezpečiť sa proti volatilite FX. Je však nepravdepodobné, že by tieto opatrenia zmiernili inflačné tlaky, vzhľadom na neochotu voči zvyšovaniu sadzieb a rastúcim cenám energií na celom svete.

Toto je samozrejme jedna strana príbehu za nedávnym posilnením TRY. Druhým je masívna devízová intervencia centrálnej banky a orezávanie stávok voči líre zo strany investorov. Kombinácia týchto faktorov viedla na začiatku tohto týždňa k obrovským pohybom na trhu TRY.

 

Nominálne pohyby na USDTRY počas poslednej krízy boli rýchlejšie a väčšie ako v prípade predchádzajúcej. Ak sa však pozrieme na relatívne pohyby (v %), môžeme vidieť isté analógie. Nové opatrenia oznámené tureckými úradmi však nemusia stačiť na spomalenie inflácie. Stabilita TRY nemusí trvať dlho, ak sa inflácia bude naďalej zrýchľovať. Zdroj: xStation5

Čo bude ďalej?

V minulosti sa na stabilizáciu meny používali rôzne metódy. Niektoré krajiny zaviedli koridory úrokových sadzieb, iné sa rozhodli pre vysoké úrokové sadzby. Tieto činy však situáciu nikdy nevyriešili natrvalo. Aj keď sa nový plán ohlásený Tureckom môže zdať racionálny, stabilita na devízovom trhu pravdepodobne dlho nevydrží. Ak výmenný kurz TRY zostane pohyblivý, špekulanti by sa mali čoskoro vrátiť ku shortovaniu tureckej líry. Bez jasného plánu a opatrení zameraných na ochladenie rastu cien sa zdá, že ďalšie obdobie oslabovania TRY je otázkou času.

Reálne úrokové sadzby v Turecku sú nielen negatívne, ale aj najnižšie na svete. Bez návratu do kladného pásma môže byť ťažké stabilizovať rast cien. Zdroj: Macrobond, XTB

Turecká líra výrazne posilnila, ale do veľkej miery to bolo poháňané uzatváraním krátkych pozícií. Pri pohľade na turecké CDS vidíme, že po oznámení nových opatrení vládou sa riziko nesplatenia takmer vôbec nezmenilo. Znamená to, že veľkí inštitucionálni investori nevidia podstatné zlepšenie z hľadiska fundamentov. Zdroj: Bloomberg

Sdílet
Zpět