Denné zhrnutie: Trump obnovuje clá, akcie klesajú

19:00 2 December 2019

Akciové trhy v Európe a USA zažívajú pomerne výraznú vlnu výpredajov. Za negatívnou náladou na trhoch stoji tradične americký prezident Donald Trump, ktorý vyhlásil, že v prípade, ak nedôjde do 15. decembra k podpísaniu prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou, pristúpi k zvýšeniu ciel, ktoré majú vstúpiť do platnosti 15. decembra. Toto vyjadrenie prezidenta Trumpa je v rozpore s jeho predchádzajúcimi vyjadreniami počas minulého týždňa (resp. s vyjadrením Bieleho domu), že v prípade, ak by nedošlo k podpísaniu obchodnej dohody do 15. decembra, USA pristúpia k ďalšiemu odkladu ciel. Nové správy však vzbudili u investorov obavy v tom, či sa obchodná dohoda opäť neskomplikuje.

Trump taktiež pristúpil k obnove ciel na dovoz ocele a hliníka z Brazílie a Argentíny (25% oceľ, 10% hliník). Tieto krajiny obvinil z menovej manipulácie na úkor amerických farmárov. Argentínske peso zaznamenalo vďaka výsledkom prezidentských volieb výrazné oslabenie, pričom Brazília viackrát tento mesiac pristúpila k devalvácii svojej meny. Obe krajiny sa totiž stali alternatívnymi dodávateľmi sójových bôbov a iných poľnohospodárskych produktov do Číny na úkor USA a ich produkty sú pre Čínu v súčasnosti lacnejšie ako produkty z USA, vďaka oslabovaniu ich mien.  USA doviezla z Brazílie v tomto roku 3,8 milióna metrických ton ocele. Brazílska oceľ predstavuje 3,5% zo 110 miliónov ton ocele spotrebovanej v USA ročne. Dovoz ocele a železa je druhým najväčším vývozom z Brazílie do USA (prvý je ropa) a celkovo od januára do októbra dosahuje 2,25 miliardy dolárov.

Trump taktiež vyzval Fed k oslabeniu amerického dolára, resp. k tomu, aby niečo robil s tým, že tieto krajiny zneužívajú devalváciu svojich mien na získanie konkurenčnej výhody. V reakcii na slová prezidenta Trumpa vzrástla pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb na decembrovom zasadaní z 0% (koniec minulého týždňa) na 8,3%.

Negatívnu náladu na trhoch podporili taktiež slabé dáta ISM PMI z výrobného sektora. PMI z výrobného sektora za november skončili na úrovni 48,1 bodov, pričom sa očakávala úroveň 49,1 bodov. Pokles nastal aj pri cenách a nových objednávkach, takže tieto dáta prehĺbili riziká ohľadom ekonomickej situácie v USA.Americký akciový index US500 sa odrazil od historicky najvyšších úrovní smerom nadol a približuje sa k psychologickej hranici 3100 bodov. V prípade, ak cena dokáže prekonať uvedený support, otvorí sa priestor pre výraznejší pokles až k úrovni 3050 resp. 3000 bodov. Ďalší vývoj bude záležať najmä od nových správ z obchodného frontu. Zdroj: xStation5

Sdílet
Zpět