Akcie týdne: Merck (07.10.2021)

9:47 8. októbra 2021

Cena akcie farmaceutické společnosti Merck (MRK.US) vyskočila na přelomu týdne o desetinu po oznámení, že léčba Covid-19 novým preparátem společnosti přináší slibné výsledky. Cena následně mírně korigovala, ovšem stále se pohybuje přibližně s více než 5% ziskem nad cenou před oznámením úspěchů léčby. Pojďme se na příběh léku podívat blíže.

Merck oznámil slibné výsledky léčby Covid-19

Merck v pátek zveřejnil, že dosáhl pokroku v léčbě Covid-19 novým lékem Molnupiravir, který byl původně určen na léčbu chřipky. Lék byl podán skupině pacientů s mírnými až středními příznaky infekce Covid-19. V porovnání se skupinou, která dostala placebo, vedlo podání nového léku k 50% poklesu hospitalizací. Navíc nebylo zaznamenáno žádné úmrtí ve skupině pacientů, kterým byl podán Molnupiravir. Nicméně vše není tak růžové, jak by se mohlo zdát. Předně zkoumaná skupina byla velmi malá (méně než 800 pacientů) a výsledky zatím nebyly potvrzeny. Navíc experimentální léky podobné Molnupiraviru zaznamenaly v minulosti mutagenické efekty. Výsledky na velké skupině mohou být statisticky velmi odlišné a nežádoucí účinky mohou znamenat, že lék se nebude moci používat, nebo bude pouze prostředkem poslední záchrany.

Proč se jedná o důležitou zprávu?

Někteří by se mohli zeptat – je to skutečně taková paráda? Vždyť například společnost Gilead Science přišla s léčbou Covid-19 už v minulém roce (Remdesivir). Ano, to je pravda. Léčba od Merc nebude první. Nicméně oproti léčbě od Gileadu nabízí Merc zásadní vylepšení. Remdesivir může být podáván pouze v nemocnicích nebo jiných lékařských zařízeních. Novým lékem Mercku je pilulka. Je levnější a může být podávána doma bez asistence zdravotnického personálu. Může tak být lidem daleko dostupnější, protože cena léčby Remdesivirem se pohybuje okolo $2 000. Testovaný lék Molnupiravir je přibližně 3x levnější. Pokud se prokáží jeho kvality, tak se může jednat o gamechanger léčby koronaviru.

Zákazníci se jen hrnou

Přestože výsledky studie provedené pouze na malém množství pacientů nebyly stále revidovány a Merck nezveřejnil podkladová data (výsledky pouze nastínil v tiskové zprávě), tak již mnoho zemí projevilo o preparát zájem. Singapur, Malajsie a Austrálie už podepsaly se společností smlouvu a o tomto kroku už uvažují také Thajsko, Jižní Korea a Tchaj-wan. Zajištění dodávek je pro Merck klíčové, protože v roce 2028 expiruje její patent na imunoterapii proti rakovině s názvem Keytruda. Ta se podílela z 30 % na prodejích společnosti v roce 2020 a stále se těší z růstu prodejů. Její podíl na tržbách tak pravděpodobně dále roste. Přestože expirace patentu neznamená, že prodeje klesnou k nule, tak negativní dopad generik se do prodejů společnosti jistě pořádně zakousne.

Technická analýza

Merck (MRK.US) se obchodoval v klínové formaci už od začátku roku 2020. Nedávný vzestup akcií díky pozitivnímu vývoji léčby Covid-19 dovolil akcii prorazit nad horní limitu formace. Z technického pohledu by průraz mohl přinést další růst nad maxima z přelomu let 2019 a 2020. Nicméně rally s po dvou dnech růstu zastavila a akcie korigovala k úrovni 38,2 % retracementu posledního rostoucího impulsu ($80,65). Tržní data naznačují, že dna již bylo dosaženo a mohl by se obnovit rostoucí trend. Dlouhodobý vývoj akcie výrazně ovlivní další studie léku Covid-19. Pokud budou výsledky nadále slibné, tak potenciál růstu akcie je stále značný.

https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/postContentImage/0102/34/d36cac6766a487aedecce62fb62cb30dc9b8429d.pngZdroj: xStation5

Zdieľať
Späť