Akcie týdne - CD Projekt (22.09.2022)

16:50 22. septembra 2022

Mnoho investorů, hráčů a herních fanoušků si v současnosti klade otázku, co se musí stát, aby se do herního průmyslu vrátil pozitivní sentiment. Hlavním viníkem současného stavu je CD Projekt, a tak není divu, že investoři sledují jakékoli pozitivní známky výskytu první jarní vlaštovky, která z hraní udělá zelený boom. Mohlo by být jedním z nich úspěšné vydání série Edgerunners na Netflixu, zasazené do kyberpunkového světa?

Šance na zopakování Zaklínače 3?

Začnite investovať ešte dnes alebo vyskúšajte demo zdarma

OTVORIŤ OBCHODNÝ ÚČET VYSKÚŠAŤ DEMO Stiahnuť mobilnú aplikáciu Stiahnuť mobilnú aplikáciu

Mnoho investorů vidí vydání Edgerunners jako opakování úspěchu, kterého The Witcher 3 dosáhl z hlediska počtu hráčů v reakci na vydání série na platformě Netflix. Podle údajů zveřejněných NPD po premiéře první sezóny série Zaklínač (20. prosince 2019) zaznamenal CD Projekt 554% nárůst prodejů hry ve srovnání s prosincem 2018. Odečtením efektu vydání verze pro Nintendo Switch u hry, která vyšla v říjnu 2019, byl nárůst 63 %. Průměrný počet hráčů v The Witcher 3 se podle portálu SteamDB zvýšil z ~25 000 na více než 100 000. V době vydání druhé sezóny série přesáhl počet hráčů na svém vrcholu ~75 000. Zatímco v prvním případě hřiště reagovalo mírným nárůstem, den po vydání sezóny 2 se potopilo více než 12 %.

Průměrný počet hráčů v The Witcher 3 podle portálu SteamDB.Zdroj: Steamdb

Dojde premiérou Edgerunners ke zvýšení prodejů?

Někteří investoři viděli sérii Edgerunners jako příležitost „Návrat krále“ pro akcie CD Projektu. Akcie společnosti zaznamenaly po úspěšné premiéře série Edgerunners na platformě Netflix, při pondělním otevření, významný nárůst o více než 7 % . Děj série je zasazen do univerza hry Cyberpunk 2077, kterou hraje stále větší počet lidí – podle portálu Steamcharts je průměrný počet hráčů za posledních 30 dní něco málo přes 22 000, což představuje více než 114% růst m/m. 24hodinový vrchol v počtu hráčů je přes 86 tisíc. K nárůstu počtu hráčů a humbuku kolem Cyberpunku přispělo i vydání patche 1.6 a oficiální oznámení vydání doplňku jménem Spectre of Liberty, jehož vydání je naplánováno na rok 2023. Je však třeba připomenout, že zatímco v případě hry The Witcher série Netflix výrazně ovlivnila počet hráčů na Steamu a výši prodejů, u Cyberpunku se zdá být pravděpodobnost identického jevu mnohem nižší. Zvažte významný rozdíl v hodnocení hráčů. Podle Metacritic je průměrné hodnocení hráče pro Cyberpunk 7/10 pro PC a konzole nové generace. To je srovnatelné s hodnocením 9,1/10 pro Zaklínače 3. Sedmiletého Zaklínače 3 navíc, s výjimkou v průměru posledního týdne, hraje více hráčů než téměř 2letý Cyberpunk.

 

Průměrný počet hráčů her The Witcher 3 vs Cyberpunk 2077 podle portálu SteamDB.Zdroj: Steamdb

Není divu, že po ranní rally akcií CD Projektu byl téměř celodenní nárůst vymazán, což vedlo k tomu, že CD Projekt zakončil pondělní seanci o 0,16 % výše. Včera společnost prostřednictvím Linkedinu oznámila, že hru Cyberpunk 2077 hrál tento týden každý den 1 milion hráčů, nových i vracejících se. Nebyly však uvedeny žádné klíčové informace o tom, kolik % tohoto fondu tvořili noví hráči.

Kde je bull market?

Zdá se, že investoři si uvědomují, že následné zprávy o Cyberpunku jsou spíše příležitostí pro krátkodobou hru na podporu ceny než šancí na trvalou, dlouhodobou změnu trendu. Svědčí o tom například pondělní chování ceny akcií společnosti, stále relativně průměrná hodnocení hry a jasné prohlášení společnosti, že vyjde pouze jeden placený doplněk. Navzdory pochopitelné touze některých investorů věřit, že se jim konečně podaří pokrýt exit na nule na svých ztrátových pozicích na akciích CD Projektu, se zdá, že nejbližší příležitost k tomu možná přijde až v roce 2025, kdy se rozšíří humbuk kolem Společnost pravděpodobně znovu vzplane, tentokrát postřelená nadějemi na úspěch další hry ze světa Zaklínače. Zdá se, že místo čekání na Cyberpunkovou vlaštovku ohlašující návrat zeleného herního boomu by se měl člověk raději obrnit trpělivostí a velkou zásobou svařeného vína, protože „zima přichází“. Nejen ten kalendářní.

 CD Projekt (CDR.PL), D1 interval. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikáciou v zmysle čl. 24 ods. 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ (MiFID II). Marketingová komunikácia nie je investičným odporúčaním ani informáciou odporúčajúcou alebo navrhujúcou investičnú stratégiu v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014 zo 16. apríla 2014 o zneužívaní trhu (nariadenie o zneužívaní trhu) a o zrušení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/6/ES a smerníc Komisie 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/958 z 9. marca 2016, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy upravujúce technické opatrenia na objektívnu prezentáciu investičných odporúčaní alebo iných informácií, ktorými sa odporúča alebo navrhuje investičná stratégia, a na zverejňovanie osobitných záujmov alebo uvádzanie konfliktov záujmov v zmysle zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Marketingová komunikácia je pripravená s najvyššou starostlivosťou, objektivitou, prezentuje fakty známe autorovi k dátumu prípravy a neobsahuje žiadne hodnotiace prvky. Marketingová komunikácia je pripravená bez zohľadnenia potrieb klienta, jeho individuálnej finančnej situácie a nijakým spôsobom nepredstavuje investičnú stratégiu. Marketingová komunikácia nepredstavuje ponuku na predaj, ponuku, predplatné, výzvu na nákup, reklamu alebo propagáciu akýchkoľvek finančných nástrojov. XTB S.A. organizačná zložka nezodpovedá za žiadne kroky alebo opomenutia klienta, najmä za nadobudnutie alebo predaj finančných nástrojov. XTB nezodpovedá za žiadnu stratu alebo škodu, vrátane, bez obmedzenia, akejkoľvek straty, ktorá môže vzniknúť priamo alebo nepriamo, spôsobená na základe informácií obsiahnutých v tejto marketingovej komunikácii. V prípade, že marketingová komunikácia obsahuje akékoľvek informácie o akýchkoľvek výsledkoch týkajúcich sa finančných nástrojov v nej uvedených, nepredstavujú žiadnu záruku ani prognózu budúcich výsledkov. Minulá výkonnosť nemusí nevyhnutne naznačovať budúce výsledky a každá osoba konajúca na základe týchto informácií tak robí výlučne na vlastné riziko.

Zdieľať
Späť