Americká cla na čínské zboží dnes vstupují v platnost, TRY zůstává volatilní

8:30 10. mája 2019

Shrnutí:

  • Dnes o půlnoci USA zvýšily cla na dovoz čínského zboží v objemu 200 mld. dolarů
  • Mezi čínskými a americkými vyjednavači dosud k většímu posunu nedošlo
  • Čínské akcie se zotavují, turecká lira během noci volatilní

USA zvýšily cla na Čínské zboží

USA v souladu s víkendovým vyjádřením amerického prezidenta zvýšily cla na dovoz zboží z Číny z 10 % na 25 %. Vyšší cla byla zavedena v době vyjednávání a návštěvy čínského premiéra Liu He v USA. Podle lidí blízkých jednání dosud žádný posun dosažen nebyl, ale jednání budou pokračovat také dnes. Co více, americký prezident naznačil, že bude v kontaktu s Čínským prezidentem, od něhož včera obdržel pozitivní dopis. Z ekonomického hlediska připomínáme, že se cla týkají pouze zboží, které ode dneška bude vysláno z čínských přístavů. Obě země nyní tedy mají stále zhruba čtyři týdny, než vyšší cla pocítí američtí spotřebitelé a čínští exportéři.

Čína již uvedla, že bude donucena odpovědět, i když zatím neuvedla, jakým způsobem na nová cla bude reagovat. K dnešnímu dni tedy USA uplatňují 25% cla na dovoz zboží z Číny v objemu 250 mld. dolarů. Trump přitom již uvedl, že je připraven navýšit cla na podobnou výši i na zbytek zboží dováženého z Číny v objemu 325 mld. dolarů. Pokud se tak skutečně stane, bude clům podléhat veškeré zboží dovážení z Číny. Z makroekonomického hlediska by toto nebyl problém pouze pro Čínu. Vyšší ceny by totiž pocítily také američtí spotřebitelé a bylo by zajímavé sledovat, jak na tuto situaci zareaguje Fed.

Navzdory vyšším clům zatím asijské akcie zůstávají v klidu. Šanghajský composite index rostl o 1,6 %, zatímco Hang Seng přidával 0,8 %.

 

Wall Street včera mírně ztrácela. NASDAQ klesl o 0,4 % a je na cestě k první týdenní ztrátě od začátku března. První silnější support se aktuálně nachází na 7 285b. Zdroj: xStation5

Turecká lira opět volatilní

Asijská seance byla na FX relativně klidná. Výjimkou byla turecká lira, když USDTRY náhle klesl na 6.06 po aktivaci stop-loss příkazů na 6.15. Podle Bloombergu byl tento pohyb aktivován tureckými bankami, které se na trh snažily vstupovat ve větších objemech v situaci, kdy na trzích panovala nízká likvidita. Po náhlé korekci jsme ale viděli rychlý návrat na liře zpět k úrovni 6.15. Technicky je měnový pár v procesu oslabování, které by mohl zastavit support na úrovni rostoucí modré trendové linky.

USDTRY má za sebou volatilní asijskou seanci. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť