Založiť reálny účet Založit Demo

Centrální bankéři z Fedu a RBA na se be upoutali pozornost

9:51 10. apríla 2019

Shrnutí:

  • Australský dolar od rána mírně roste díky projevu centrálního bankéře Debella
  • “Fed je blízko svého cíle pro inflaci a trh práce", řekl Richard Clarida z americké centrální banky
  • Japonské tovární objednávky poprvé za poslední čtyři měsíce vzrostly

Debelle překvapil méně holubičím projevem

Australský dolar dnes ráno mírně roste na párech s většinou hlavních světových měn. K růstu pomohl hlavně komentář viceguvernéra RBA Guye Debelleho, který se zdržel jakýchkoli poznámek holubičího charakteru, které od něj trh očekával. Podle Debelleho je trh práce stále překvapivě silný, zatímco pozitivní zůstávají také některé předstihové ukazatele. Mezi trhem práce a aktuálním výstupem australské ekonomiky je podle jeho názoru rozpor a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se tento rozdíl bude do dalších měsíců ztenčovat. Podle toho se následně bude rozhodovat o dalším směřování úrokových sazeb. Debele zároveň upozornil na pokračující růst mezd, který je v souladu s tím, co se aktuálně odehrává i v ostatních ekonomikách v čele s americkou. Vyšší mzdy mohou tlačit na růst inflačních tlaků a dál mírnit výhled pro případné snižování úrokových sazeb. Debele zároveň komentoval aktuální fiskální stimuly v Číně (snížení daní), jejichž dopad na Čínu (a Austrálii) může být zřetelný až se zpožděním několika měsíců. I proto zatím není třeba se signalizací nižších sazeb nijak pospíchat.

Technicky se AUDUSD odrazil od důležitého supportu mírně nad hranicí 0,71. Býci se mohou pokusit otestovat úroveň 0,7150, která by mohla být pro část z nich cílem pro vývěr zisků. Zdroj: xStation5

Více centrálních bankéřů a japonská data

Kromě projevu viceguvernéra RBA jsme se dočkali několika komentářů od lidí z Fedu a Bank of Japan. Podle Richarda Claridy (Fed) je americký trh práce a tamní inflace na dosah cíle americké centrální banky. Podle něj se NAIRU pohybuje na nebo lehce pod aktuální úrovní nezaměstnanosti. Podle dalšího člena Fedu Randala Quarelse pak komentáře z Bílého domu nemají a nebudou mít žádný dopad na nastavení měnové politiky. Fed podle něj pokračuje v řízení měnové politiky v režimu auto-pilota a reaguje čistě na nově příchozí data. Poslední ze zajímavých centrálních bankéřů byl pak šéf Bank of Japan Kuroda. Podle něj se BoJ snaží aktuálním nastavením měnové politiky dosáhnout dlouhodobého inflačního cíle 2 %, i když uznal, že ceny budou v nejbližší době růst pouze o 1 %.

Co se nového makra týká, dočkali jsme se výsledků z Japonska, kde byly zveřejněny tovární objednávky. Ty rostly v únoru o 1,8 %, což bylo mírně pod většinovým konsenzem 2,8 %. I tak se ale jednalo o docela dobrou zprávu, jelikož šlo o první růst objednávek za poslední čtyři měsíce.

USDJPY je uvězněn v pásmu 114,3 - 108,0. Technicky lze očekávat, že by měnový pár mohl dál mírně klesat až ke spodní hraně konsolidačního pásma. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť