Čína v jednání s USA prozatím pokračovat nehodlá

7:59 17. mája 2019

Shrnutí:

  • Čína nehodlá pokračovat v jednání s USA dokud USA budou vyhrožovat vyššími cly
  • Akciové indexy v Číně reagují nervózně

Čína nechce obnovit jednání s USA

Spor mezi USA a Čínou zůstává i nadále v centru všeho dění. Nejnověji si pozornost médií v této otázce získalo vyjádření Čínské strany, která nehodlá pokračovat v jednáních, a to minimálně do doby, než USA přestanou vyhrožovat dalším navyšováním cel v případě, že jednání nedopadnou podle představ Spojených států. Tato zpráva dnes ráno zvýšila rizikovou averzi na trzích a dostala pod tlak čínské akciové indexy, které tak nedokázaly zareagovat na včerejší růst na Wall Street. Vzhledem k tomu, že podle Stevena Mnuchina USA nemá naplánována žádná další jednání s Čínou, zdá se, že obě země za pár týdnů skutečně pocítí plný dopad nedávno zavedených cel.

Další stimulační opatření na obzoru

Dobrou zprávou však je skutečnost, že se Čína podle posledních vyjádření chystá negativní dopad amerických cel kompenzovat dalším stimulačním balíčkem. Šance na jeho zavedení výrazně vzrostly už začátkem týdne po sérii velmi slabých dat, která za měsíc duben Čína zveřejnila. Otázkou je nyní to, jak velká nová opatření budou a do jaké míry se jim podaří vynahradit negativní dopad zavedení amerických cel. Je však nepravděpodobné, že nový balíček pokryje negativní dopad kompletně, a to minimálně ze dvou důvodů. Tím prvním je skutečnost, že se vyšší cla promítnou negativně i na amerických spotřebitelích, což může mít další multiplikační efekt. Druhým je skutečnost, že nový balíček bude pravděpodobně na úkor dalšího zvýšení zadlužení. Potenciální pozitivní dopad nového balíčku na trhy by proto nemusel mít dlouhého trvání.

Reakce na trhu

V ranních hodinách jsme byli svědky pádu čínských indexů. Shanghai Composite klesl o 1,6 %, zatímco Hang Seng klesl o 0,8 %. Nálada v Austrálii a Japonsku byla ale o poznání lepší a tamní indexy dokázaly růst. Na FX si můžeme všimnout mírného zlepšení situace na JPY a CHF, které rostou na páru s americkým dolarem díky zvýšené averzi k riziku.

Hang Seng reagoval na poslední zprávy z Číny korekcí a pokračuje v pádu. Důležitý support najdeme v okolí 10 580 bodů. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť