Čínský trh po týdnu otevřel v zisku, švýcarský frank se propadl

9:51 11. februára 2019

Shrnutí:

  • Čínský akciový trh se po týdnu otevřel

  • Růst čínských výdajů na oslavu nového roku poklesl nejvíce od roku 2011

  • Švýcarský frank postihl mini "flash crash"

Čína je opět s námi

Po týden trvajícím svátku dnes opět otevřel čínský akciový trh a seanci se mu podařilo uzavřít v pozitivním teritoriu. Těsně před uzávěrou rostl Shanghai Compocite o zhruba 1 % a Hang Seng (CHNComp) přidával 0,15 %. Čínský vicepremiér potvrdil, že se zúčastní jednání o nové obchodní dohodě s USA, které je naplánováno na 14. a 15. února v Pekingu. Nicméně po zprávách, že Donald Trump se nesetká s čínským prezidentem Xi Jinpingem před 1. březnem, dokdy by rozhovory měly skončit, naděje na uzavření obchodní dohody o něco poklesly.

Důležitou zprávou je také snížení referenční sazby čínské centrální banky o 0,62 %. Jednalo se o největší revizi od července 2018. Číny se také dotýká významný růst cen železné rudy, která je jejím největším spotřebitelem. Na tamním trhu cena překročila cenu 80 dolarů za tunu, což znamená nejvyšší hodnotu od roku 2007.

 

Číňané spotřebovávají více, nicméně se ukázalo, že nárůst výdajů na oslavu nového roku rostl nejméně od roku 2011. Zdroj: Bloomberg

Pokud se týká oslav nového roku, tak dle oficiálních čísel čínského ministerstva obchodu utratili obyvatelé 149 miliard dolarů v restauracích, obchodech i online. Meziročně se jednalo o 8,5 % nárůst výdajů. Jednali se však o nejnižší nárůst od roku 2011. Není bez zajímavosti, že nárůst výdajů na oslavy je podobný nárůstu spotřeby Číňanů v průběhu celého minulého roku. Dá se tedy očekávat další pokles růstu spotřeby také v roce 2019.

Hang Seng uzavřel první obchodní seanci po týdnu s mírnými zisky. Dá se ale očekávat, že se bude i nadále prát s významnou zónou rezistence. Hlavním fundamentem by mohlo být vyjednávání o nové obchodní dohodě s USA. Zdroj: xStation5

Švýcarský ‘flash crash’

Je bez pochyby, že likvidita na švýcarském franku není v průběhu asijské seance kdovíjaká. Proto se čas od času můžeme setkat s chaotickými pohyby na této měně. To se stalo i dnes ráno, když frank na začátku seance ztratil bleskově téměř 1 %. Rychlému pádu také pomohl svátek v Japonsku, který dále snížil už tak nízkou likviditu. V důsledku tedy pár USDCHF vystřelil během několika minut o více než 100 pipů, které však během několika následujících minut zase ztratil.

Švýcarský frank se na počátku asijské seance během několika minut propadl. Z technického pohledu se pár USDCHF pohybuje v blízkosti zóny nabídky. Zdroj: xStation5

Z dalších zpráv:

  • Velká Británie dosáhla obchodní dohody se Švýcarskem. Ani po vystoupení z EU se na ni nebudou vztahovat žádná dodatečná cla.

  • Hlavní ekonom MMF řekl, že Fed udělal dobře, když se rozhodl pozdržet zvýšení úrokových sazeb

  • Hlavní světové měny dnes svými zisky vede novozélandský dolar, který na páru NZDUSD přidává 0,4 %. Obchodníky na NZD čeká ve čtvrtek zasedání RBNZ (bez očekávání změny sazeb).

Zdieľať
Späť