Crypto newsletter: Bitcoin letos už ztrojnásobil svou cenu

12:45 26. júna 2019

Shrnutí:

  • CEO Ripplu Brad Garlinghouse oznámil, že je "long" na bitcoinu, hlavní kryptoměna letos zvýšila svou cenu už trojnásobně
  • Zájem o bitcoin je stále relativně mírný v porovnání s rokem 2017
  • BIS vyjádřila obavy ohledně implementace vlastních měn ve velkých technologických společnostech (Facebook)

CEO Ripplu sází na bitcoin

Ripple se dokázal dostat nad důležitou krátkodobou resistenci v okolí 0,45 USD. Býci by nyní mohli doufat v útok až na 0,6 USD, kde jsme se naposledy pohybovali v září 2018. Zdroj: xStation5

Pokračují rally na bitcoinu na sebe dál poutá pozornost. Nejznámější kryptoměna letos zvýšila svou cenu už třikrát a její růst pomáhá živit zájem i o ostatní kryptoměny. Bitcoin je přitom populární i u developerů a „šéfů“ ostatních projektů. Například CEO Ripplu Brad Garlinghouse, který se obchoduje pod tickerem XRP nedávno oznámil, že sám bitcoinu věří a zůstává long. Garlinghouse uvedl, že si nemyslí, že bude jen jedna kryptoměna, která má vládnout všem, ale že je to právě bitcoin, který je dnes největším kandidátem na pozici uchovatele hodnoty v tomto volatilním odvětví. Garlinghouse je dlouholetým zastáncem bitcoinu a jeho názor proto není překvapivým, i když byl v minulosti k bitcoinu rovněž několikrát kritický.

Zájem o bitcoin stále pod rekordy z roku 2017

Zájem o bitcoin podle Google Trends stále moc neroste, a to bez ohledu na cenu. Zdroj: Google, XTB Research

Od začátku roku 2019 cena bitcoinu vzrostla trojnásobně, ale na podobný růst zájmu o toto slovo ve vyhledávačích stále teprve čekáme. Z grafu výše je zřetelné, že se zatím nedostáváme ani nadohled zájmu z roku 2017. Nutno vzít v potaz ale skutečnost, že se nemusí jednat o nijak věrohodný indikátor vzhledem k tomu, že se v roce 2017 bitcoin teprve dostával do povědomí investorů, zatímco dnes je již součástí mainstreamu a informovanost o této kryptoměně je výrazně vyšší. Mohlo by se také jednat o signál, že poslední rally je více tažena především institucionálními investory a velkými hráči, než zájmem veřejnosti a tedy i o signál, že současný růst zatím není jen pump&dump schématem.

Složité období pro libru? Podle BIS možná ano

Bitcoin pokračuje v solidním růstu. Nejbližší resistence se nachází na 13 300 USD. Zdroj: xStation5

V posledním výročním reportu BIS uvedla, že se obává dopadu inovací velkých technologických firem (Alibaba, Facebook, Google, Apple...) na finanční sektor. Přestože BIS uvedla, že společnosti mohou pomoci hlavně v regionech, kde je přístup k bankovnictví omezený, zároveň upozornila na rizika, která inovace v tomto odvětví mohou přinést. Regulátoři proto podle BIS tyto neprobádané vody budou muset velmi pečlivě sledovat, aby inovace výrazněji nenarušily fungování bankovního sektoru, kterému mohou technologičtí obři začít konkurovat. BIS zároveň uvedla, že nedávno oznámený nový projekt Facebooku libra, může právě díky regulacím čelit výrazným komplikacím.

Zdieľať
Späť