Donald Tusk navrhl možnost 12 měsíčního flexibilního brexitu

9:29 5. apríla 2019

Shrnutí:

  • Donald Tusk navrhnul Británii 12 měsíční "flexibilní" odložení brexitu
  • Donald Trump si pochvaluje dosavadní průběh jednání o dohodě s Čínou
  • Trhy před americkým reportem z trhu práce zůstávají klidné

Hledání řešení brexitu pokračují

Aktuální deadline pro vystoupení Británie z EU je sice 12. dubna, jeho odložení je však stále na stole. Podle článku BBC navrhnul Donald Tusk možnost "flexibilního" odložení brexitu, podle které by mohla Británie odejít kdykoliv v horizontu 12. měsíců poté, co parlament podpoří dohodu s EU. I když by tento návrh Británii mohl vyhovovat, je to stále jen návrh, který musí být posvěcen na summitu EU, který se bude konat 10. dubna. Pokud by navíc Británie nevystoupila z EU tento měsíc, musela by se pravděpodobně účastnit voleb do Evropského parlamentu, což by celou situaci okolo brexitu ještě více zkomplikovalo. Co to všechno znamená pro britskou ekonomiku? Přetrvávající nejistota do nadcházejících měsíců rozhodně pomáhat nebude a výraznější rally na britské libře proto v nejbližší době očekávat zřejmě nemůžeme. Z hlediska makro výhledu by pokračující nejistota mohla i nadále výrazně omezovat ochotu firem investovat, což může dále omezovat prostor pro další růst britské ekonomiky. Nejistotu samozřejmě vnímá také Bank of England, což dělá proces analýzy dalšího vývoje úrokových sazeb mimořádně komplikovaným.

GBPUSD zůstává dnes ráno stabilní, a to bez ohledu na návrh Donalda Tuska. Měnový pár se pohybuje v pásmu mezi cenami 1,30 a 1,33. Zdroj: xStation5

Trump si pochvaluje jednání s Čínou

Jednání mezi USA a Čínu se tento týden znovu naplno rozběhla, a to hned na nejvyšších úrovních ve Washingtonu. Podle vyjádření amerického prezidenta se obě strany výrazně přiblížily finální dohodě, která by mohla být dosažena od čtyř do šesti týdnů. Podle čínské agentury Xinhua na jednání pozitivně reagoval také čínský prezident Xi Jingpin, který doufá že oba týmy budou i nadále pokračovat ve snaze vyřešit poslední zbývající překážky. Jeho slova následně potvrdil i čínský vicepremiér a hlavní vyjednavač Liu He. Trhy zatím stále čekají na termín summitu mezi americkým a čínským premiérem, na kterém by měla být dohoda podepsána. Pokud se skutečně dočkáme závazné dohody, která by vedla k odstranění loni zavedených cel, trhy by rozhodně měly o důvod více pokračovat v růstu.

Dow Jones (US30) dál roste díky pozitivním zprávám z Washingtonu. Historické maximum je nyní na dosah. Zdroj: xStation5

Z dalších zpráv:

  • Australský PMI v sektoru stavebnictví rostl v březnu z 43,9b. na 45,6b.
  • Japonské mzdy klesly meziročně o 0,8 %
  • Německá průmyslová produkce rostla meziměsíčně o 0,7 % proti konsenzu 0,5 %
Zdieľať
Späť