Ekonomický kalendář: Všechna pozornost je zaměřena na Fed

7:48 19. júna 2019

Shrnutí:

  • FOMC oznámí rozhodnutí o sazbách ve 20:00
  • Inflace v Kanadě by měla v květnu zrychlit
  • Zásoby ropy v USA by měly vzrůst o 1,1 mil. barelů

10:30 - Velká Británie, CPI inflace za květen. Britským deníkům aktuálně dominuje zápas o šéfa konzervativců. Nicméně dnešní statistiky inflace si zaslouží zvýšenou pozornost. Již zítra totiž bude Bank of England rozhodovat o sazbách a data inflace jsou jedním z hlavních vstupů. Trh očekává pokles CPI z 2,1 % na 2,0 % y/y. Jádrová inflace by měla klesnout z 1,8 % na 1,6 % y/y.

14:30 - Kanada, CPI inflace za květen. Z Kanady nepřicházely v poslední době jednoznačná makrodata. Zklamal především výrobní sektor, na druhou stranu však potěšily výsledky z pracovního trhu. Co se týká inflace, tak trh očekává 2,2 % za květen. Nicméně další krok Bank of Canada bude pravděpodobně více závislý na tom, co dnes večer udělá Fed.

16:30 - DOE zásoby ropy v USA. Včerejší report API konečně po delší době ukázal pokles zásob, nicméně byl menší, než očekával trh a cena ropy v reakci mírně klesla. Ve středu ráno se však ceny ropy vrátily k růstu díky spekulacím, že OPEC+ je blízko uzavření dohody o pokračování omezení produkce. Trh dnes očekává pokles zásob o 1,1 mil. barelů.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20:00 - Rozhodnutí FOMC o sazbách. Jedná se o nejdůležitější fundament týdne. Investoři mají v posledních týdnech vysoká očekávání na uvolňování měnové politiky. Dle futures dokonce pětina trhu očekává pokles sazeb už na tomto zasedání a 80 % trhu čeká, že sazby budou sníženy nejpozději příští měsíc! Americké ekonomice se však přes určitá lehká zaškobrtnutí zatím stále daří dobře. Určitě můžeme očekávat posun holubičím směrem a vyšší důraz na rizika na dnešním zasedání. Pokud se ale očekávání nenaplní, mohl by mít dolar docela dobrou šanci profitovat. Důležitým market moverem by měla být zvláště tisková konference guvernéra Powella, která začíná půl hodiny po rozhodnutí o sazbách. (20:30)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projevy centrálních bankéřů:
- 12:00 - Riksbank Jansson
- 16:00 - ECB Draghi (projev ke konci ECB fóra v Sintře)

Zdroj: xStation5

USDCAD v posledních dvou týdnech vzrostl díky síle USD. Další posilování však zastavila kombinace 50 denního klouzavého průměru (zelená čára) a úrovně 61,8 % Fibo retracementu březnového poklesu. Pár USDCAD se později odrazil od zóny supportu v rozmezí 1,3375 - 1,3390 a nyní vyčkává na rozhodnutí o sazbách FOMC.

Zdieľať
Späť