GBP a CHF se pohybují níže📉

14:23 22. septembra 2022

🏛Zvýšení sazeb centrální banky nepomohlo CHF a GBP

Maraton rozhodnutí centrální banky naplánovaný na tento týden se blíží ke konci. Investorům dnes mimo jiné nabídla rozhodnutí o sazbě Švýcarská národní banka a Bank of England. Obě banky zvýšily sazby v souladu s očekáváním ekonomů, ale ty nedokázaly zajistit zvýšení pro CHF nebo GBP. Byla rozhodnutí holubičí? Nebo je trh po včerejším rozhodnutí Fedu jednoduše nezaujatý? Podívejte se na náš komentář k oběma rozhodnutím.

Bank of England zvýšila o 50 bp, ale rozhodnutí nebylo jednomyslné

Začnite investovať ešte dnes alebo vyskúšajte demo zdarma

OTVORIŤ OBCHODNÝ ÚČET VYSKÚŠAŤ DEMO Stiahnuť mobilnú aplikáciu Stiahnuť mobilnú aplikáciu

Bank of England dnes zvýšila sazbu o 50 bazických bodů, což je krok, který byl v souladu s očekáváním ekonomů. Tržní cena se 70% pravděpodobností zvýšení sazby o 75 základních bodů, takže z tohoto pohledu lze rozhodnutí považovat za holubičí. Jedna věc, která si zaslouží pozornost, je rozkol mezi členy MPC. Z devíti členů MPC pět hlasovalo pro posun o 50 bp, zatímco tři (Haskel, Mann a Ramsden) hlasovali pro posun o 75 bp. Jeden člen MPC hlasoval pro přesun o 25 bp a byl to Swati Dhingra, pro kterého to bylo první setkání od doby, kdy se stal členem MPC. Kromě zvýšení sazeb MPC také hlasovala pro zahájení aktivního prodeje dluhopisů, a to od 3. října 2022. Takový krok byl naznačen již v srpnu, ale existovaly určité obavy, že by mohl být zpožděn v souvislosti s nově oznámeným fiskálním balíčkem.

Když mluvíme o novém britském fiskálním balíčku, Bank of England uvedla, že garance cen energií sníží inflaci o 5 procentních bodů v roce 2023, ale přispěje ke střednědobému inflačnímu tlaku. BoE však uvedla, že úplné vyhodnocení nových fiskálních opatření přijde v listopadu.

Prognózy inflace byly optimističtější než v srpnu. BoE nyní vidí vrchol inflace mírně pod 11 % v říjnu, což je pokles z 13,3 % předpokládaných pro říjen v srpnu. Inflace však v následujících měsících zůstane nad 10 %. Prognózy růstu byly méně optimistické. Prognóza HDP pro 3. čtvrtletí 2022 byla snížena z +0,4 % na -0,1 % a BoE poznamenala, že britská ekonomika mohla ve 2. a 3. čtvrtletí 2022 upadnout do technické recese. Ještě v srpnu BoE uvedla, že očekává, že britská ekonomika vstoupí do recese ve 4. čtvrtletí 2022.

Soudě podle reakce trh přijal rozhodnutí jako holubičí. Vzhledem k tržní ceně nad 50 bp před oznámením by to nemělo být překvapením. Svou roli sehrály i slabší prognózy růstu. Vzhledem k tomu, že současná inflace je převážně inflace na straně nabídky, zvýšení sazeb ji jen málo zchladí. Také zvyšování sazeb, když je inflace tažena nabídkou a ekonomika je v recesi, je spíše špatná kombinace… pokud si BoE nemyslí, že inflace již zakotvila.

 

GBPUSD se dnes před rozhodnutím BoE o sazbách prosazoval díky oslabení USD. Bank of England však zklamala a vyvolala pokles páru. V důsledku toho selhal pokus o prolomení nad zónou odporu 1,1350 a pár se stáhl pod 50hodinový klouzavý průměr (zelená čára). Zdroj: xStation5

Švýcarsko opustilo zónu negativních úrokových sazeb

Druhou bankou, která dnes zvýšila úrokové sazby, byla SNB. V posledních několika týdnech byl CHF jednou ze silnějších měn na trhu, takže jsme svědky typické realizace zisků po rozhodnutí. Zde máme klasický příklad starého rčení „kupujte fámy, prodávejte fakta“.
SNB již v červnu překvapila svým rozhodnutím o zvýšení a poukázala na jasně vysokou inflaci. Navíc se zdá, že SNB se může rozhodnout intervenovat s měnami, aby posílila frank, aby dále vybičovala inflaci.

Dnešní pohyb směrem dolů však souvisí především s tím, že trh viděl šance na pohyb o 100 bazických bodů a SNB pouze naplnila tržní konsenzus. Zdá se však, že SNB výrazným zvýšením inflačních očekávání vysílá signál, že další zvýšení je velmi pravděpodobné (3,0 % letos vs. 2,8 % v minulé prognóze pro letošní rok a 2,4 % v roce 2023 vs. 1,9 %).

 

Zdroj: Swiss National Bank

Je samozřejmě těžké vyrovnat se jestřábím prohlášením Federálního rezervního systému, ale zdá se, že dnes v případě franku můžeme vidět pouze vybírání zisků.

Švýcarský frank vůči euru po rozhodnutí SNB oslabil. Pár EURCHF dnes testuje limit stanovený 50denním exponenciálním klouzavým průměrem (modrá křivka). interval D1. Zdroj: xStation 5

Tento materiál je marketingovou komunikáciou v zmysle čl. 24 ods. 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ (MiFID II). Marketingová komunikácia nie je investičným odporúčaním ani informáciou odporúčajúcou alebo navrhujúcou investičnú stratégiu v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014 zo 16. apríla 2014 o zneužívaní trhu (nariadenie o zneužívaní trhu) a o zrušení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/6/ES a smerníc Komisie 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/958 z 9. marca 2016, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy upravujúce technické opatrenia na objektívnu prezentáciu investičných odporúčaní alebo iných informácií, ktorými sa odporúča alebo navrhuje investičná stratégia, a na zverejňovanie osobitných záujmov alebo uvádzanie konfliktov záujmov v zmysle zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Marketingová komunikácia je pripravená s najvyššou starostlivosťou, objektivitou, prezentuje fakty známe autorovi k dátumu prípravy a neobsahuje žiadne hodnotiace prvky. Marketingová komunikácia je pripravená bez zohľadnenia potrieb klienta, jeho individuálnej finančnej situácie a nijakým spôsobom nepredstavuje investičnú stratégiu. Marketingová komunikácia nepredstavuje ponuku na predaj, ponuku, predplatné, výzvu na nákup, reklamu alebo propagáciu akýchkoľvek finančných nástrojov. XTB S.A. organizačná zložka nezodpovedá za žiadne kroky alebo opomenutia klienta, najmä za nadobudnutie alebo predaj finančných nástrojov. XTB nezodpovedá za žiadnu stratu alebo škodu, vrátane, bez obmedzenia, akejkoľvek straty, ktorá môže vzniknúť priamo alebo nepriamo, spôsobená na základe informácií obsiahnutých v tejto marketingovej komunikácii. V prípade, že marketingová komunikácia obsahuje akékoľvek informácie o akýchkoľvek výsledkoch týkajúcich sa finančných nástrojov v nej uvedených, nepredstavujú žiadnu záruku ani prognózu budúcich výsledkov. Minulá výkonnosť nemusí nevyhnutne naznačovať budúce výsledky a každá osoba konajúca na základe týchto informácií tak robí výlučne na vlastné riziko.

Zdieľať
Späť