GitLab Inc debutuje ve čtvrtek na burze!

15:34 13. októbra 2021

GitLab, all-remote softwarová společnost, se začne obchodovat na Nasdaqu už ve čtvrtek. Její akcie budou k dispozici investorům v platformě xStation, jakmile se rozjede standardní obchodování. IPO v hodnotě cca $10 mld. se může zdát malé v porovnání s Coinbase nebo Robinhood, ale zákazníky společnosti jsou top světové technologické firmy a zaujme také nestandardní model fungování. Pojďme se ve zkratce nyní na business společnosti podívat!

GitLab Inc

GitLab Inc je softwarovou společností, která je dobře známá mezi developery. GitLab začala jako DevOps platforma. Jednalo se o open-source projekt zaměřený na optimalizaci workflow mezi softwarovým developmentem a IT operacemi. Projekt začal v roce 2011 a v roce 2014 byl přizpůsoben na monetizaci open-source projektů. Používání platformy zůstává zdarma pro registrované uživatele, ovšem dodatečné nástroje jsou zpoplatněny.

Klientská základna

Společnost má rozsáhlou klientskou základnu, kterou tvoří více než 1000 společností a institucí. Mezi nimi nalezneme i taková jména jako Alphabet Cloud Services, NVIDIA, Alibaba Group nebo AWS od Amazonu. Business GitLab je postaven na předplatném, takže investoři sledují ukazatel ARR - Annual Recurring Revenue. Příjem ze software a služeb GitLabu už překonal celoroční příjem celé společnosti za rok 2020 a zároveň za první polovinu roku 2021. Jedná se o pozitivní vývoj, protože růst ARR znamená zvýšení ziskovosti celého businessu. Společnosti se také podařilo zvýšit podíl zákazníků napříč svými do 3 stupňů rozdělenými cenami služeb (data do 31. července v tabulce níže).

GitLab se podařilo výrazně zvýšit počet top ARR zákazníků v roce do 31. července 2021. Zdroj: GitLab SEC filing

Proč je společnost jedinečná?

Zásadním a jedinečným prvkem je model fungování společnosti. Jedná se o all-remote softwarovou společnost. Tedy veškeří zaměstnanci pracují z domu. Zatímco práce z domu byla populární během pandemie, tak GitLab se rozhodl na tomto modelu postavit svoji existenci, a to dlouho před pandemií. Společnost nemá žádné ústředí, což samozřejmě podstatně snižuje náklady. Na stranu druhou to však může vytvářet rizika. Dle vyjádření společnosti se mohou týkat například nedostatečného vybavení zaměstnanců, které nemusí stačit na plnění náročných úkolů.

Cena IPO

Cenové rozpětí IPO bylo původně stanoveno na $55 - 60 za akcii, ačkoliv bylo následně v tomto týdnu zvýšeno na $66 - 69 kvůli silné poptávce. Takové rozmezí posílá cenu společnosti na téměř $10 mld. I přes navýšení zůstává společnost daleko za nedávnými IPO Robinhoodu ($32 mld.) nebo Coinbase ($80 mld.). IPO bude pozorně sledováno technologickými společnostmi, vývojáři i širokou investiční veřejností. Obchodníci by však měli mít na paměti, že přestože se businessová čísla GitLab zlepšují, tak společnost stále generuje ztrátu.

Akcie gitLab budou k dispozici od čtvrtečního IPO v obchodní platformě xStation s tickerem GTLB.US. Regulérní obchodní seance má v případě sledovaných IPO zpoždění přibližně 1 - 3 hodiny od začátku seance.

Základní finanční data GitLab Inc. Zdroj: GitLab SEC filing

Zdieľať
Späť