Investory vystrašilo rostoucí napětí kolem Íránu

7:45 25. júna 2019

Shrnutí:

  • Diplomatické řešení sporu s USA je podle Íránu po nových sankcích navždy uzavřeno
  • Asijské indexy mírně ztrácejí, JPY roste a daří se i NZD
  • BoJ je se signalizací dalšího uvolňování zatím opatrná

Geopolitické napětí narůstá

V reakci na včerejší nové sankce, které USA uvalily na duchovního vůdce Íránu, dnes Írán uvedl, že si tím USA navždy uzavřely cestu k diplomatickému řešení celého konfliktu. Napětí mezi oběma zeměmi tak zdá se ještě více narůstá. Připomeňme, že po sestřelení amerického dronu, byly USA jen krok od provedení útoků na některé cíle v Íránu. Útoky již byly autorizovány americkým prezidentem, který je ale nakonec na poslední chvíli zrušil. Íránský ministr zahraničí, v reakci na poslední kroky USA, uvedl, že jsou Spojené státy v procesu zničení veškerých mezinárodních mechanismů a cest k zajištění globálního míru a stability.

Reakce na trzích byla docela nervózní. Americké desetileté výnosy začaly znovu klesat a dostaly se zpět pod hranici 2 %. Pod tlakem jsou také asijské indexy, když například Hang Seng klesá o 2,1 %, Shanghai Composite o 1,5 % a Nikkei ztrácí 0,6 %. Útek investorů k bezpečí pak dnes ráno pomáhá bezpečným přístavům na FX, jako je například JPY, který zpevňuje na téměř všech hlavních měnových párech. Výjimkou je NZD, který se dnes drží a vůči dolaru dokázal přidat 0,4 %. NZD pomohly hlavně výsledky obchodní bilance, která překvapila přebytkem 264 mil. NZD, což překonalo většinový konsenzus trhu. V růstu NZD pomáhá i výhled pro zítřejší zasedání RBNZ, která by navzdory zpomalující ekonomice a rizikům měla ponechat sazby beze změny.

NZDUSD roste navzdory výprodeji na rizikových aktivech. První výraznější resistenci můžeme nalézt v okolí 0.6680. Zdroj: xStation5

BoJ se dál uvolňovat měnovou politiku zatím nechystá

Během asijské seance jsme se dočkali zveřejnění minutes ze zasedání BoJ. Většina členů banky stále věří, že by inflace mohla dosáhnout na inflační cíl a někteří věří také tomu, že by ke 2 % měla vystoupat i dlouhodobá inflační očekávání. Připomeňme, že BoJ ponechala na svém posledním zasedání sazby beze změny a zavázala se nechat sazby na současných úrovních až do roku 2020. V minutes bylo dále uvedeno, že se někteří členové banky obávají negativních vedlejších efektů aktuální uvolněné měnové politiky a jejího dalšího uvolňování. Podle všeho jsou tedy prozatím šance na její další uvolnění malé a situace v ekonomice by se musela dál výrazněji zhoršit.

Po prolomení oranžové linie by mohl USDJPY zamířit až na 104.7, kde se nachází první silnější support. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť