Japonská ekonomika v 2Q překvapila, smíšená data z Číny

8:10 9. augusta 2019

Shrnutí:

  • Japonská ekonomika rostla v2Q nad očekáváním, pomohla hlavně spotřeba domácností

  • Čínské CPI minulý měsíc zrychlilo, zatímco PPI klesá, nepříjemný mix pro PBoC

  • Matteo Salvini řekl, že podle něj dál neexistuje většinový podpora vlády, předčasné volby jsou o něco blíže

Solidní expanze

Japonská ekonomika v druhém čtvrtletí rostla o 0,4 % a výrazně tak překonala konsenzus 0,1 %. Meziroční růst za minulé čtvrtletí byl navíc výrazně revidován, a to z 2,2 % na 2,8 %. Růstu pomohla hlavně spotřeba, ale také investice, které se na meziročním růstu podílely úrovní 1,4  a 1,2 procentního bodu. Je nutno dodat, že podíl spotřeby byl v tomto ohledu nejvyšší od prvního čtvrtletí 2014. Tento růst byl ale pravděpodobně podepřen větším podílem státních svátků na čtvrtletí a také většími nákupy spotřebitelského zboží před zvýšením DPH.

Japonské HDP v 2Q rostlo hlavně díky spotřebě a investicím. Zdroj: Macrobond, XTB

Smíšené výsledky inflace z Číny

Přestože se inflace v Číně odrazila na 2,8 % (kons.: 2,7 %), ceny ve výrobě (PPI) klesly z 0 % na -0,3 %. Jedná se tak o první meziroční pokles za více než tři roky. Takovýto mix komplikuje další rozhodování PBoC a její snahu podepřít dále ekonomickou aktivitu. I tak ale zatím situace není nijak vážná, když k růstu CPI pomáhají hlavně jednorázové položky v čele s cenami potravin. Prudkého sezónního růstu se přitom dočkali hlavně ceny ovoce a výrazně vyšší (+27 %) jsou také ceny vepřového, které dál reagují na dopady africké prasečí chřipky. Další růst inflačních tlaků však zatím nepozorujeme a jakmile tyto faktory odezní, prostor ke snížení inflace se v Číně pravděpodobně otevře. S ním by se pak otevřel i prostor k dalším monetárním stimulům v případě, že budou zapotřebí.

Asijské obchodování bylo zatím relativně klidné a nejvíce se daří korejskému indexu KOSPI, který roste o 1,1 %. Všimněte si, že se cena odráží od důležité technické úrovně. Zdroj: xStation5

Z dalších zpráv:

  • Matteo Salvini včera uvedl, že vláda nemá většinovou podporu a vyslovil se pro předčasné volby

  • Německý běžný účet skončil v přebytku 20,6 mld. EUR, trh čekal 21,7 mld. Export klesl o 0,1 %, import rostl o 0,5 %.

Zdieľať
Späť