Komentář hlavního ekonoma: Je Asie rizikem nebo příležitostí?

15:47 26. marca 2021

Není žádným tajemstvím, že Asie se s pandemií koronaviru poprala lépe, než se podařilo západním zemím. Tato výhoda znamená, že země mohou realizovat opatrnou, a tedy udržitelnější, měnovou politiku. Dočkáme se tak vyššího růstu asijských akciových indexů?

Je tomu nějakých 15 let, kdy asijský trh svým růstem válcoval USA. Byla to doba hysterie okolo růstového potenciálu zemí skupiny BRIC. Poslední dekáda už tak růžová nebyla. Hlavním důvodem byla utaženější měnová politika ve srovnání se Spojenými státy. A právě z tohoto důvodu vypadají valuace mnoha asijských společností příznivěji, než jsme svědky na americkém a do určité míry také evropském trhu. Pokud tedy sečteme lepší valuace s lepší odpovědí na pandemii, tak ekonomická gravitace by mohla likviditu směřovat právě na asijský kontinent.

Abych byl přesnější, dobré prostředí pro růst asijských indexů nutně nemusí znamenat silnou rally v krátkodobém horizontu. Valuace v Asii jsou sice příznivější než na západě, ovšem MSCI EM (EIMI.UK) stále roste o více než 100 % z minim roku 2020 do nedávných maxim. Od té doby index mírně korigoval a hlubší korekce (jako 26 % korekce z roku 2018) může nastat s pomocí těchto dvou faktorů: posílení amerického dolaru (růst výnosů), který může odsát likviditu z Emerging Market, a zvyšující se napětí mezi USA a Čínou.

EIMI.UK je ETF fondem MSCI Emerging Markets, který je výrazně zaměřen na asijský kontinent. Existuje mnoho důvodů, proč být optimistický v dlouhodobém horizontu. Po prudkém růstu z pandemických minim je však třeba zachovávat klidnou hlavu. Zdroj: XTB

Przemysław Kwiecień PhD, CFA
XTB Chief Economist

Zdieľať
Späť