Market alert: Bitcoin prudce roste díky obchodním válkám

11:08 14. mája 2019

Rychlý návrat nejistoty okolo obchodního konfliktu mezi USA a Čínou měl v posledních dnech výrazný dopad na akciové indexy, australský dolar nebo třeba ceny sójových bobů. Nicméně je třeba zmínit i velkého vítěze nastalé situace: Bitcoin. Jen v květnu už přidal 60 % a od počátku roku už tato kryptoměna více než zdvojnásobila svoji hodnotu. V této analýzy se podrobně věnujeme důvodům cenovému vzestupu a instrument analyzujeme také na grafu.

Shrnutí:

  • Bitcoin je atraktivní pro čínské investory
  • Rozhodnutí Fidelity a Facebook podporuje ceny
  • Bitcoin se může brzy dostat až k rezistenci na 9 800 dolarech

Prudký růst ceny Bitcoinu v čase vyostření obchodního sporu mezi USA a Čínou není náhoda
 

Vidíme 3 důvody, proč je Bitcoin aktuálně populární mezi čínskými investory:

1. Vysoká cla mohou přinést oslabení čínského juanu a zároveň znamenat zvýšení konkurenceschopnosti čínských exportů. Investoři mohou chtít v nejistých časech diverzifikovat své zdroje do aktiv jako zlato, americký dolar, japonský jen, nebo i do kryptoměn, aby se vyhnuli znehodnocení svých úspor.
2. Bitcoin má jednu výhodu, které ostatní "standardní" aktiva nemají – může být anonymně přesunut na jiný účet. Jedná se o podstatnou výhodu v zemi, kde jsou uplatňovány kontroly toku kapitálu.
3. Je také pravdou, že Bitcoin a další měny by tak mohly být používány pašeráky zboží do USA, kteří se budou chtít vyhnout clům

Není jednoduché tyto faktory kvantifikovat, každý svoji měrou přispívá k popularitě Bitcoinu. Jen stěží lze ovšem vyvrátit, že kryptoměny na současné situaci profitují. Obchodní spory mohou být i nadále jejich výrazným kurzotvorným faktorem.

Další důležité faktory

V naší analýze z minulého týdne jsme zmínili dva další důležité faktory, na které by se nemělo zapomínat - Nabídka společnosti Fidelity institucionálním investorům a zájem společnosti Facebook o technologii blockchainu. Facebook také následoval zmírněním omezení propagace kryptoměn. Nakonec můžeme zmínit ještě jeden dodatečný faktor. Pokud by byla zakázána těžba Bitcoinů v Číně, tak by průměrné těžební náklady vzrostly. Na cenu by tedy tento krok měl mít pozitivní efekt.

Na Bitcoinu jsme svědky jednoznačně býčího trendu

Pokud by květen končil už nyní, tak aktuální měsíční přírůstek by byl nejvyšší od prosince 2017. Zdroj: xStation5

Pokud se podíváme podrobněji na graf Bitcoinu, tak bychom mohli aktuální rally směle přirovnat k dění na trhu v druhé polovině roku 2017. Tento týden už je osmým v řadě, kdy kryptoměna roste. Poslední větší korekce proběhla v únoru. Obávanou úroveň na 6 000 dolarech Bitcoin rychle rozmetal a nyní se nabízí otázka, kolik růstu v rámci této rally má ještě Bitcoin před sebou. První důležitá hladina se nachází na úrovni 9 800 dolarů. Jedná se o úroveň 61,8 % Fibo medvědího trhu a lokálních maxim z dubna 2018. Náhodou se jedná o úroveň blízkou kulaté hladině 10 000 dolarů, která byla na tomto instrumentu v platnosti naposledy v březnu 2018.  

Zdieľať
Späť