Market Alert: Co očekávat od čtvrtečního zasedání ECB?

13:20 11. septembra 2019

Čtvrteční zasedání ECB je jednou z nejvíce očekávaných událostí tohoto roku na finančních trzích. Banka by měla odpovědět na zpomalující evropskou ekonomiku a tržní očekávání jsou vysoká. V této analýze se podíváme na možné scénáře a dopad na dva hlavní dotčené trhy. DE30 a EURUSD.

Zasedání ECB – pozadí

Na konci roku 2018 ukončila ECB program kvantitativního uvolňování (nákupy aktiv) a doufala v brzké zvyšování úrokových sazeb. Ekonomická realita však brutálně změnila očekávání. Výrobní sektor se začal propadat, globální ekonomika výrazně zpomalila a svoji roli hrála také geopolitická rizika. V neposlední řadě se ECB musí zabývat klesající inflací. Už na minulém zasedání jsme se dočkali oznámení o chystaných opatřeních a ve čtvrtek by měla banka specifikovat konkrétní nástroje. Rozhodnutí o sazbách proběhne ve 12:45 a následná tisková konference začíná jako obvykle ve 14:30.

Co očekává trh?

Na rozhodnutí o sazbách se můžeme podívat v těchto rozměrech: depozitní sazby a jejich odstupňování a nového kvantitativního uvolňování. Depozitní sazba je v současnosti nastavena na -0,4 % a měla by být snížena alespoň o 10 bazických bodů (bps). Očekávání trhu je však ještě vyšší - pokles o 20 bps na -0,6 %. Negativní sazby jsou problémem hlavně pro banky, které platí ECB za uložení peněz. Nicméně se očekává také odstupňování negativního úročení těchto vkladů dle jejich výše. Část peněz by tak mohly mít banky právo uložit za 0 % sazbu nebo méně negativní sazbu, než na jaké výši bude nastavena depozitní sazba. Trh také očekává zavedení nového kvantitativního uvolňování (QE) ve výši alespoň 30 miliard euro měsíčně (nákupu dluhopisů), které by mohlo trvat alespoň 9 měsíců. Očekává se kombinace těchto nástrojů a tržní reakce bude záviset na tom, jak se jednotlivá očekávání podaří naplnit.

Jsou vysoká očekávání na místě?

Od té doby, co člen ECB Olli Rehn zmínil, že je potřeba přijít s výrazným stimulem (bazuka), očekávání na zásah ECB výrazně vzrostla, což stlačilo EURUSD na dlouhodobá minima a naopak pomohlo vzhůru indexu DE30. Dostali jsme se až do bodu, kdy je téměř nemožné, aby ECB udělala více, než trh očekává. Pokud se očekávání naplní, bude se jednat o nejlepší scénář pro akcie a naopak nejhorší pro euro. ECB ovšem může také zklamat a prostor k tomu se zdá být nemalý. Sazby s velkou pravděpodobností klesnou, ovšem větší otázkou zůstává obnovení QE. Někteří členové ECB se vyslovili proti tomuto kroku. Takže rozhodně nelze vyloučit, že i kdyby bylo QE schváleno, tak bude nižší, než očekával trh, nebo bude podmíněno zhoršením ekonomické situace. Podobný výstup by byl pro investory negativní zprávou. Mario Draghi se také může opřít o dobré výsledky sektoru služeb a situaci na trhu práce a nechat tak jakékoliv "kontroverzní" rozhodnutí na své nástupkyni. 

Dotčené trhy:

DE30
Zdroj: xStation5

Německý index DE30 v posledních týdnech výrazně vzrostl. Dominantní bylo očekávání investorů na výrazný zásah Evropské centrální banky na podporu ekonomiky. Je tak zřejmé, že možné zklamání investorů by se zde mohlo výrazně projevit. Z technického pohledu má DE30 před sebou množství rezistencí - horní limita klesajícího cenového kanálu je již testována a vidíme také formaci reverzní hlava a ramena na 12 440 bodech. Býci by potřebovali skutečně dobrý důvod, aby se v brzké době podívali nad tyto úrovně. Opačným směrem vidíme podstatně více prostoru s důležitým supportem až na úrovni 11 850 bodů. 

EURUSD
Zdroj: xStation5

Pár se v posledních měsících obchoduje v relativně silném klesajícím trendu, a to i přes několik výrazných pokusů o změnu směru. Za normálních okolností je monetární expanze pro měnu negativní, nicméně vždy záleží hlavně na očekávání, která jsou již v trhu započtena. Nižší než očekávané QE (nebo žádné) by společné evropské měně mohlo výrazně pomoci. Jako hlavní support vidíme úroveň 1,0930 a rezistence leží na úrovni 1,1115 EURUSD.

Zdieľať
Späť