Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?

11:50 19. júna 2019

Po nervózním květnu jsme se v posledních týdnech dočkali výrazného růstu na finančních trzích. Jedním z hlavních důvodů bylo očekávání pomoci centrálních bank v případě problémů globální ekonomiky. Tyto naděje přiživil v úterý guvernér ECB a ještě předtím jsme se dočkali několika komentářů holubičího charakteru z Fedu. Potvrdí dnes večer americká centrální banka vysoká očekávání, a jaký dopad by mohla mít na zlato, US500 nebo EURUSD?

Shrnutí:

  • Fed je pod velkým tlakem snížit sazby
  • Americká ekonomika si zatím pokles sazeb nežádá
  • Čekáme zvýšenou volatilitu na zlatě, US500 a EURUSD 

Zůstane Fed v klidu?

Přes poslední report z amerického trhu práce, který nenaplnil očekávání trhu, se nezaměstnanost v USA stále drží v blízkosti historických minim, růst HDP se v prvním kvartálu udržel na 3 %, inflace se pohybuje v blízkosti 2 % a Wall Street naráží na historická maxima. V ten samý čas trh sází na čtvero snížení sazeb do konce příštího roku. A k prvnímu by dle futures na úrokové sazby mělo dojít už na červencovém zasedání! Proč by Fed za této ekonomické situace měl k poklesu sazeb přistoupit?

Hlavní důvod je politický. Tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se snaží o znovuzvolení v příštím roce. Důležitý je také strach z obchodních válek, který by mohl pozitivní ekonomickou situaci USA rychle změnit. Určitou roli mohou hrát také poslední výsledky makrodat, které ukazují spíše na zpomalování ekonomického růstu. V tomto kontextu může Fed skutečně uvažovat obezřetně, nicméně sázky trhu na uvolňování měnové politiky jsou výrazné. Vzpomeňme, že guvernér Powell byl ještě v květnu velmi optimistický a od té doby jsme se nedočkali tak výrazného posunu, aby měl Fed zcela obrátit svoji dosavadní měnovou politiku.

Před začátkem utahování měnové politiky v prosinci 2015 dala FOMC jasně najevo, že se k růstu sazeb chystá. Pokud bychom se podobné myšlenky dočkali i tentokrát, jednalo by se o jasný signál snížení sazeb na červencovém zasedání. Zdroj: federalreserve.gov, XTB Research
 

V zápisu ze zasedání by se obchodníci měli soustředit na "holubičí" změny. Odstranění slova "patient" (trpělivý) ze zápisu ze zasedání, označení červencového zasedání jako "live" (živé) ohledně sazeb, předběžné ukončení snižování bilance Fedu (nyní je naplánováno do konce září), nebo výrazné snížení projekcí dalšího pohybu tzv. tečkovaného grafu - odhad dalšího vývoje sazeb jednotlivých členů FOMC.

Zajímavé trhy:

Zlato

Ceny zlata se v očekávání uvolňování měnové politiky Fedu v minulých týdnech podstatně zvýšily. Pokud se nenaplní současná vysoká očekávání na pokles sazeb, tak žlutý kov má jen omezené šance zvýšené úrovně udržet. Zlato se v posledních 3 letech obchoduje v širokém konsolidačním pásmu a aktuálně se nachází pod důležitou zónou rezistence na úrovni 1360 dolarů za unci. Hlavní úroveň podpory vidíme v současnosti na ceně 1275.

Zdroj: xStation5

US500

Index US500 už korigoval 80 % ztrát z minulého měsíce. Hlavním faktorem bylo očekávání uvolněnější měnové politiky. Je tak jasné, co akciové trhy potřebují, aby své úrovně udržely, nebo je případně ještě navýšily - nižší sazby, nebo alespoň jejich příslib. Pokud se Fedu večer nepodaří akciové býky uspokojit, tak se US500 může podívat na nižší úrovně. První důležitý support vidíme na 2870 bodech. Rezistence je umístěna na úrovni historického rekordu na 2960 bodech.

Zdroj: xStation5

EURUSD

EURUSD obrátil směr po úterních poznámkách Maria Draghiho o uvolňování měnové politiky v případě potřeby. Tato událost se může stát zásadním obratem na tomto páru ve fundamentální rovině. Euro tím ztratilo konkurenční výhodu oproti americkému dolaru, když se o uvolnění měnové politiky v USA už několik týdnů diskutuje. Pár se rychle dostal z klesajícího klínu, ale počáteční rally rychle vyprchala a další pohyb má v rukou dnes večer Fed. Důležitý support na 1,1112 se aktuálně nachází blíže než rezistence na 1,1346.

Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť