Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?

13:22 30. októbra 2019

Středeční zasedání americké centrální banky je s přehledem nejdůležitější událostí tohoto týdne. Investoři si jsou téměř jisti, že večer budeme svědky dalšího poklesu sazeb a s touto možností již trh počítá. Tržní reakce se tak bude odvíjet hlavně od dalších okolností. V této analýze se budeme věnovat důležitým faktorům zasedání a podíváme se na možné reakce na US500 a EURUSD.

  1. Naznačí Fed pauzu v dalším snižování sazeb?

Myslíme si, že očekávání trhu jsou reálná. Fed by měl snížit úrokové sazby kvůli strachu z poklesu ekonomiky, i když guvernér Jerome Powell podobné obavy popírá. Současný cyklus snižování sazeb popsal pouze jako "mid-term adjustment". Nemělo by se tedy jednat o trend poklesu sazeb, pouze o krátkodobou úpravu před jejich dalším růstem. Pokud by chtěl Powell zůstat tímto způsobem opatrný, tak by FOMC mělo přikročit k úpravě zápisu ze zasedání, který by mohl minimálně naznačit pauzu v dalším snižování.

Někdy stačí pouze marginální změna slov v zápisu, která ovšem může znamenat velkou změnu a masivní tržní reakci. Obchodníci by měli sledovat frázi: "will act as appropriate to sustain the expansiom", která byla vnímána jako slib dalšího snižování. Její odstranění ze zápisu by mohlo mít velký dopad. Akciové trhy by mohly výrazně ztratit, zatímco USD by měl reagovat posílením.

Odstranění "slibu" dalšího poklesu sazeb by mohlo mít výrazné tržní dopady. Zdroj: federalreserve.gov

I pokud by v zápisu ze zasedání uvedená fráze zůstala, tak na následné tiskové konferenci se jí s velkou pravděpodobností budou novináři zabývat. Je tedy možné, že fráze v zápisu zůstane, přesto Powel naznačí pauzu v poklesu sazeb během tiskové konference. Rozhodnutí o sazbách bude zveřejněno v 19. hodin a tisková konference začne o 30 minut později.

  1. Objevily se další hlasy proti poklesu sazeb?

Předpokládáme, že snížení sazeb je takřka jisté, nicméně ne všichni členové FOMC jsou fandové uvolňování měnové politiky. Mnoho jestřábů nemá v roce 2019 hlasování právo, takže proti poklesu by se mohly objevit pouze 2 hlasy. Pokud se objeví další nesouhlas, tak je pravděpodobnější delší pauae v procesu poklesu sazeb. V tomto případě by dopad na trhy mohl být podobný, jako jsme popsali v předchozím odstavci - akcie dolů, dolar nahoru.

Další hlas proti poklesu sazeb by znamenal znervóznění trhu. Zdroj: federalreserve.gov

  1. Jedná se o QE4 nebo ne?

Přestože dnešní zasedání je hlavně o poklesu sazeb, tak trh bude zajímat také poslední vývoj bilance Fedu, která s ohlášenými nákupy krátkodobých dluhopisů opět narůstá. Fed trvá na tom, že se jedná pouze o technické opatření a nemělo by na něj být nahlíženo jako na monetární expanzi, nicméně ne každý je o tomto výkladu přesvědčen. Powell by dnes mohl reagovat i na dotazy mířené tímto směrem.

Fed začal opět nakupovat dluhopisy ve velkém, ovšem tvrdí, že o další kolo QE se nejedná. Jedná se o jeden z faktorů poslední korekce na USA. Zdroj: Bloomberg, XTB Research.

Technická analýza:

US500

Opět před zasedáním Fedu se index US500 vytáhl na historická maxima. V předchozích dvou případech se růsty neudržely ani přes pokles sazeb a sliby jejich dalšího snížení. Je otázkou, jak akcie zareagují, pokud sazby opět klesnou, ovšem tentokrát by byla naznačena pauza v jejich dalším snižování. Nejbližší support vidíme na úrovni 2960 bodů.

Zdroj: xStation5

EURUSD

Pár EURUSD po posledním zasedání FOMC výrazně vzrostl. Důležitým faktorem je navyšování bilance Fedu a také lepšící se vyhlídky Brexitu. Z pohledu technické analýzy je zajímavé, že trh plně respektoval formaci Overbalance a z této perspektivy zůstává na tomto páru medvědí trend. Obchodníci by se dnes měli zaměřit na tyto úrovně: 1,1075 (support) and 1,1180 (rezistence)

Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť