Novozélandská inflace zrychlila, NZD mírně roste

8:25 16. júla 2019

Shrnutí:

 

  • Růst cen v 2Q na Novém Zélandu zrychlil ve shodě s konsenzem
  • Minutes ze zasedání RBA upozorňují na pozvolný růst mezd, naznačují, že volná kapacita na trhu práce stále existuje
  • Mnuchin a Lighthizer by mohli odcestovat do Pekingu, pokud tento týden jednání přes telefon budou probíhat dobře

Pod středem cílového pásma
 

Inflace na Novém Zélandu zrychlila v 2Q z 1,5 % na 1,7 %. Výsledek potvrdil většinový konsenzus analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg. 

Inflace na Novém Zélandu zrychlila ve shodě s konsenzem. Zdroj: Macrobond, XTB Research

 

Stojí za zmínku, že byl výsledek také ve shodě s předpovědí novozélandské centrální banky (RBNZ). Zůstává tak i nadále pod středem pásma, které si RBNZ stanovila v rámci cílování inflace v rozmezí od 1 do 3 %, což dál přiživuje šance na další snížení úrokových sazeb. K jejich snížení by přitom mohlo dojít už v srpnu, což signalizuje i ocenění úrokových futures, které srpnovému snížení přisuzují více než 80% pravděpodobnost. Celkově dnes NZD na zveřejněná čísla reagoval jen mírně a vůči dolaru pokračoval v pozvolném růstu, když dnes ráno přidal 0,2 %. 

NZDUSD pokračuje v růstu na páru s americkým dolarem. První zajímavou resistenci představuje klesající trendová linka, která se aktuálně nachází na 0.6850. Zdroj: xStation5

RBA minutes, americko-čínská jednání

Společně se zveřejněním novozélandské inflace jsme se dnes ráno dočkali také zveřejnění minutes ze zasedání RBA. Dokument upozornil mj. na relativně mírný růst mezd a stále určitou míru volné kapacity na trhu práce. To zdá se vytváří prostor k tomu, aby centrální banka mohla ještě mírně uvolnit měnovou politiku, což by následně pomohlo ekonomice skrze nižší sazby a slabší AUD. Z minutes dále vyplynula určitá úleva centrálních bankéřů z toho, že si trh s bydlením prochází stabilizací a členové RBA také upozornili na rizika spojená s další eskalací obchodní války mezi US a Čínou. 

Třetí informace, která dnes stála za pozornost, se týká dalších jednání mezi USA a Čínou, která by v tomto týdnu měla proběhnout znovu přes telefon. Podle posledních vyjádření amerického ministra financí Mnuchina by americká delegace mohla po delší době znovu přiletět do Číny na face-to-face jednání v případě, že jednání po telefonu tento týden budou probíhat úspěšně. Připomeňme ale, že Čína zatím stále nezačala navyšovat nákupy zemědělských produktů z USA, což může celou situaci okolo dalšího posunu v jednání i nadále komplikovat. 

Zdieľať
Späť