NZD klesá díky slabšímu PMI a risk-off efektu

7:30 14. júna 2019

Shrnutí:

  • NZD klesá po zveřejnění slabších výsledků PMI a díky celkovému risk-off efektu na trzích
  • AUD klesá kvůli obavám z dalšího snižování úrokových sazeb
  • Ceny ropy rostou, USA zveřejnily video naznačující spojitost Íránu s útoky na tankery

NZD a AUD pokračují v oslabování

Novozélandský dolar je dnes nejslabší z hlavních světových měn díky několika faktorům v čele s výsledky tamního PMI ve výrobě. Ten se propadl z 52,7b. na 50,2b., což je nejhorší výsledek od prosince 2012. Subindex produkce klesl dokonce nejníže od dubna 2012 na 46,2b., nové objednávky klesly na 50,4b. a index pro zaměstnanost dosahoval pouze 48,6b. Celé situaci nepomáhá ani aktuální risk-off sentiment, o kterém se zmíníme níže v tomto článku. Z Nového Zélandu jsme se pak dočkali výsledků tempa růstu cen potravin, které se meziměsíčně zvyšovaly o 0,7 % díky vyššímu tlaku na růst cen masa a nealkoholických nápojů. Společně s NZD dnes ztrácí také AUD, který dál doplácí na rostoucí spekulace, podle kterých bude nucena RBA ještě jednou snížit úrokové sazby.

NZDUSD klesá kvůli slabšímu PMI a risk-off efektu. Hlavní support můžeme vidět v okolí 0,6480. Jeho dosažení by mohlo přimět některé medvědy k uzavření pozic a výběru zisků. Zdroj: xStation5

USA viní z útoků na tankery Írán

Po včerejších útocích na dva ropné tankery v Ománském zálivu zveřejnily Spojené státy video, které ukazuje údajné Iráčany, kteří odstraňují magnetické miny z trupu jedné z lodí. Navzdory tomu, že Írán svou angažovanost v incidentu popřel, Trumpova administrativa jej již z útoků obvinila a na její stranu se přidala také například Velká Británie a Saúdská Arábie. To přispívá k nervozitě na finančních trzích a k růstu cen ropy, které z celé situace zatím těží nejvíce.

Zdieľať
Späť