Ranní komentář: Americký dolar si vydobyl zpět ztracené pozice, ve čtvrtek zasedá ECB

7:14 22. júla 2019

Závěr minulého týdne se nesl spíše na negativní vlně, když ztráty na Wall Street sahaly k nejvyšším úrovním za poslední měsíc. Index S&P 500 klesl v pátek o 0,62 % na 2976,61 bodů a za celý týden dosáhl pokles na 1,23 %. V Evropě byla situace o něco lepší. Nejvyšší zisky předvedl DAX díky růstu o 0,26 % na 12 260,7 bodů. Výrazný pokles zaznamenaly italské akcie kvůli politickým vlivům. Hlavní milánský index FTSE MIB ztratil více než 2 % kvůli spekulacím o předčasných volbách. Nejvýraznější dopad zaznamenaly italské banky. Například Banco BMP ztratila přes 6 %.

Páteční vývoj amerických a evropských indexů

Důležitých fundamentů bylo v pátek pomálu a tak hlavním tématem byly spekulace ohledně snižování sazeb Fedu. Obchodníci už nervózně vyhlížejí závěr měsíce, kdy by měl Fed přistoupit k prvnímu snížení sazeb od poslední globální finanční krize. Otázkou již není, zda ke snížení dojde, ale jestli se bude jednat o snížení o čtvrt nebo půl procentního bodu. Trh v pátek diskontoval vyjádření prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse, který se ve svém vystoupení přidal na stranu holubic až tak výrazně, že samotná instituce musela projev korigovat a „dovysvětlit“. Rázem se opět výrazně snížily sázky na dvojí pokles sazeb na nejbližším zasedání (až na pouhou pětinu). To bylo také hlavním důvodem poklesů na akciových trzích a nárůstu výnosů z dluhopisů. Americké desetileté bondy přidaly 4 bps na 2,05 %.

Na spekulace ohledně sazeb také výrazně reagoval americký dolar. Ten na počátku páteční seance oslabil na EURUSD až nad 1,1280. S poklesem sázek na rychlé snižování sazeb však dokázal do konce seance veškeré ztráty smazat a opět se přiblížil na dosah úrovně 1,1200 (kde se pohybuje také v pondělí ráno).

Graf: Vývoj měnového páru EURUSD

Výrazným oslabením si v pátek prošel kanadský dolar, který reagoval na tragické maloobchodní prodeje (-0,3 % m/m versus očekávání +0,3 % m/m). Pár USDCAD vystoupal na týdenní maxima nad úroveň 1,3100 a i přes následný pokles si kanadský dolar část ztrát udržel. V průběhu páteční seance ztrácela také libra, kde ovšem zafungovala důležitá úroveň 1,2500 GBPUSD jako support, přes který se již obchodníkům jít nechtělo. Pár USDJPY korigoval rychlé posílení z posledních seancí a vrátil se až k úrovni 108 USDJPY. Za růstem stál kromě spekulací o dalším vývoji americké měnové politiky také pokles zájmu o bezpečné přístavy. Byli jsme svědky také korekce na zlatě a stříbře, které si v předcházejících seancích procházely výraznou rally.

Tento týden by se opět měl nést v duchu spekulací na pokles úrokových sazeb v USA. Čekají nás ale také některé důležité fundamenty. Po ospalém začátku týdne nás ve středu čekají indexy nákupních manažerů z Evropy PMI, kde nejsledovanějším číslem stále zůstává výrobní PMI z Německa. O mnoho důležitější bude čtvrteční zasedání ECB následované tiskovou konferencí guvernéra M. Draghiho. V reakci na nová data lze očekávat výrazné reakce na eurových párech. Důležitým makrem bude také první odhad vývoje HDP v USA za druhý kvartál, kde se čeká výrazný pokles z 3,1 % na 1,8 % q/q. Je ale nepravděpodobné, že by tato data mohla výrazně vychýlit sázky na další vývoj sazeb.

 

Zdieľať
Späť