Společnost pro Santa Claus Rally - GAP

15:18 24. novembra 2022

Vánoční sezóna a takzvaná "Santa Claus Rally" naznačují, že v tomto období mohou nadprůměrné zisky dosahovat společnosti z maloobchodu. Jak se ukazuje, v případě společnosti GAP se tyto předpovědi ukázaly jako správné.

 • Společnost GAP (GPS.US) ve čtvrtek překonala očekávání Wall Street ohledně čtvrtletních tržeb, ale poskytla opatrný výhled na prázdninovou sezónu.
 • Maloobchodní prodejce oděvů, pod nějž spadají stejnojmenná značka, Banana Republic a Athleta, předpokládá, že jeho celkové čisté tržby ve čtvrtém čtvrtletí 2022 by mohly meziročně klesnout o 1 % až 5 %.
 • Čistý zisk společnosti Gap vzrostl na 282 milionů USD, tj. 77 centů na akcii, což představuje výrazné zlepšení oproti čisté ztrátě ve výši 152 milionů USD, tj. 40 centů na akcii, ve stejném období před rokem. Tržby vzrostly o 2 % na 4,04 miliardy dolarů z 3,94 miliardy dolarů ve stejném čtvrtletí roku 2021.
 • Společnost hledá nového generálního ředitele poté, co Sonia Syngalová letos v létě odstoupila ze své pozice v návaznosti na mediálně známý rozchod se značkou Yeezy Ye. Ye, dříve Kanye West, v září ukončil smlouvu se společností Gap s odvoláním na porušení smlouvy. Společnost Gap koncem října stáhla ze svých obchodů všechny výrobky Yeezy poté, co se West veřejně vyjádřil antisemitsky. Společnost Gap ve čtvrtek oznámila, že jí v souvislosti s Yeezy Gap vznikly náklady na snížení hodnoty ve výši 53 milionů dolarů.

Srovnatelné prodeje

Začnite investovať ešte dnes alebo vyskúšajte demo zdarma

OTVORIŤ OBCHODNÝ ÚČET VYSKÚŠAŤ DEMO Stiahnuť mobilnú aplikáciu Stiahnuť mobilnú aplikáciu
 • Srovnatelné tržby, které ukazují tržby na internetu a v obchodech otevřených alespoň 12 měsíců, vzrostly oproti předchozímu roku o 1 %. Analytici podle odhadů StreetAccount očekávali pokles srovnatelných tržeb o 3,2 %. Online tržby vzrostly oproti loňskému roku o 5 % a na celkových čistých tržbách se podílely 39 %.

Podívejte se blíže na jednotlivé obchodní segmenty společnosti:
 

 • Stejnojmenná značka společnosti Gap, známá svými džínami a základním oblečením: srovnatelné tržby celosvětově vzrostly o 4 % a v Severní Americe se nezměnily. Společnost uvedla, že se jí dařilo lépe v oblasti zásob, ale měla slabší prodeje v dětských a kojeneckých kategoriích.
 • Old Navy, známá svým ležérním oblečením pro dospělé a děti: srovnatelné tržby klesly o 1 %. Značka zaznamenala slabší poptávku po dětském a kojeneckém oblečení a trpěla tím, že spotřebitelé s nízkými příjmy se cítí být nataženi inflací.
 • Banana Republic, známá jako destinace pro obleky a šaty: srovnatelné tržby vzrostly o 10 %. Hledá nový směr poté, co pandemie narušila typickou módní rutinu - způsobila, že více lidí pracuje několik dní v týdnu z domova a ve dnech, kdy chodí do kanceláře, se oblékají neformálněji.
 • Athleta, značka aktivního oblečení: srovnatelné tržby se nezměnily, protože zákazníci se přeorientovali na nákup příležitostného a pracovního oblečení. Společnost těží z doby, kdy se Američané rádi zásobili elastickými legínami, cvičebními topy a dalším pohodlným oblečením pro volný čas, když trávili čas doma.
 • V letošním roce společnost zatím uzavřela celkem 29 obchodů Gap a Banana Republic v Severní Americe. V současné době očekává, že v letošním roce uzavře dalších přibližně 30 obchodů, což je součástí cíle uzavřít 350 obchodů v Severní Americe do konce fiskálního roku 2023.
 • Společnost je však na dobré cestě otevřít 30 prodejen Athleta a v současné době plánuje otevřít 10 prodejen Old Navy do konce tohoto fiskálního roku.

Hlavní rizikový faktor 

Prodejce se potýká s nadbytkem oblečení, je zastaralé podle ročního období, stylu nebo má špatnou velikost. Značné zásoby se staly problémem pro mnoho maloobchodníků, včetně společnosti Gap. Před rokem se společnost Gap potýkala s uspokojením poptávky, protože továrny byly dočasně uzavřeny kvůli Covidu a zboží uvízlo v přeplněných přístavech. Maloobchodní řetězec zašel tak daleko, že si připlatil za leteckou přepravu oblečení. Zpoždění a nahromaděné zboží však způsobily, že některé sezónní zboží stále dorazilo pozdě. Zásoby společnosti Gap se v prvním čtvrtletí zvýšily o 34 % a ve druhém čtvrtletí o 37 %. Gap byl nucen nabízet výrazné slevy, což snížilo zisky. Na konci třetího čtvrtletí akcie vzrostly o 12 %.

Divize Old Navy čelila specifičtějšímu problému se zásobami: rozhodla se nabízet více oblečení pro ženy plus size, ale tento krok vedl k tomu, že v obchodech zůstalo příliš mnoho velikostí plus size a málo populárních velikostí. Společnost Gap ve čtvrtek uvedla, že Old Navy ve třetím čtvrtletí učinila kroky ke zlepšení rovnováhy nabízených velikostí, což zvýšilo tržby.

GPS.US stock, D1 interval, Zdroj: xStation


Tento materiál je marketingovou komunikáciou v zmysle čl. 24 ods. 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ (MiFID II). Marketingová komunikácia nie je investičným odporúčaním ani informáciou odporúčajúcou alebo navrhujúcou investičnú stratégiu v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014 zo 16. apríla 2014 o zneužívaní trhu (nariadenie o zneužívaní trhu) a o zrušení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/6/ES a smerníc Komisie 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/958 z 9. marca 2016, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy upravujúce technické opatrenia na objektívnu prezentáciu investičných odporúčaní alebo iných informácií, ktorými sa odporúča alebo navrhuje investičná stratégia, a na zverejňovanie osobitných záujmov alebo uvádzanie konfliktov záujmov v zmysle zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Marketingová komunikácia je pripravená s najvyššou starostlivosťou, objektivitou, prezentuje fakty známe autorovi k dátumu prípravy a neobsahuje žiadne hodnotiace prvky. Marketingová komunikácia je pripravená bez zohľadnenia potrieb klienta, jeho individuálnej finančnej situácie a nijakým spôsobom nepredstavuje investičnú stratégiu. Marketingová komunikácia nepredstavuje ponuku na predaj, ponuku, predplatné, výzvu na nákup, reklamu alebo propagáciu akýchkoľvek finančných nástrojov. XTB S.A. organizačná zložka nezodpovedá za žiadne kroky alebo opomenutia klienta, najmä za nadobudnutie alebo predaj finančných nástrojov. XTB nezodpovedá za žiadnu stratu alebo škodu, vrátane, bez obmedzenia, akejkoľvek straty, ktorá môže vzniknúť priamo alebo nepriamo, spôsobená na základe informácií obsiahnutých v tejto marketingovej komunikácii. V prípade, že marketingová komunikácia obsahuje akékoľvek informácie o akýchkoľvek výsledkoch týkajúcich sa finančných nástrojov v nej uvedených, nepredstavujú žiadnu záruku ani prognózu budúcich výsledkov. Minulá výkonnosť nemusí nevyhnutne naznačovať budúce výsledky a každá osoba konajúca na základe týchto informácií tak robí výlučne na vlastné riziko.

Zdieľať
Späť
Xtb logo

Pripojte sa k viac ako
847 000 investorom z celého sveta