Tesla: Co jsme se dozvěděli z hospodářských výsledků za Q3?

14:09 22. októbra 2020

Automobilka Tesla zveřejnila ve středu své hospodářské výsledky za třetí kvartál. Cena akcie vzrostla v aftermarketu v reakci na již pátý ziskový kvartál v řadě. Americký výrobce elektromobilů zároveň potvrdil celoroční výhled. Dosažený zisk i růst tržeb jsou solidním základem dalšího vývoje Tesly.

Další ziskové čtvrtletí

Tesle se podařilo dosáhnout zisku ve výši $809 mil. ve Q3. Po úpravě o akciové kompenzace dosáhl zisk na $331 mil. Medián odhadu dosahoval na $394 mil. V tomto ohledu očekávání zůstalo nenaplněno. Upravené EPS dosáhlo na $0,76 ve srovnání s odhadem ve výši $0,57. Jednalo se už o páté ziskové čtvrtletí v řadě a potvrdilo se, že společnost není jen kotel na spalování hotovosti, jak se o ni dlouhé roky tvrdilo. Peněžní hotovost vzrostla o $5,9 mld. během čtvrtletí a společnost dosáhla pozitivního cash flow ve výši $1,4 miliardy.

Tesla pokračuje v silném růstu tržeb. Ve srovnání s minulými roky však růst výrazně zpomalil. Zdroj: Bloomberg, XTB

Rekordní tržby, dodávky automobilů i produkce

Tesle se také podařilo dosáhnout rekordních kvartálních tržeb, a to díky rekordním dodávkám automobilů na trh. Výrobce elektromobilů dosáhl tržeb ve výši $8,77 mld. (oček. $8,36 mld.) při dodávce 139 300 vozidel na trh. Dodávky vzrostly o 44 % y/y a tržby byly ve srovnání se stejným obdobím loni vyšší o 39 %. Tesle se také podařilo vyrobit ve Q3 dosud největší množství automobilů - celkem 145 000. Výrobce navíc potvrdil celoroční výhled produkce půl milionu elektromobilů i přes hrozbu dalšího uzavření americké ekonomiky. Navíc Elon Musk, CEO společnosti, řekl, že cílem automobilky je pro příští rok výroba v blízkosti maximální produkční kapacity (840 tis. až 1. mil. vozidel).

Dodávky i produkce byly v Q3 2020 rekordní. Nicméně poprvé od Q3 2016 rostly zásoby. Zdroj: Bloomberg, XTB

Regulatorní kredity způsobují obavy

Nicméně ne vše je tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tesle se opět podařilo získat velké množství peněz z prodeje regulatorních kreditů - celkem $397 mil. v Q3 2020. Regulatorní kredity jsou rozdány mezi americké výrobce automobilů a je požadováno, aby jich vlastnili určitý počet dle prodejů vozidel na alternativní pohon (na způsob emisních povolenek). Tesla produkuje pouze elektrická vozidla, takže veškerý svůj přebytek kreditů může prodat dalším automobilkám, které se více zaměřují na prodej automobilů s konvenčními motory. Pokud srovnáme výši částky $397 mil. za prodej kreditů s čistým ziskem ve výši $331 mil., tak je zřetelné, že výroba bez kreditů je stále ztrátová. Tesla dosáhla výše upraveného zisku ve výši $451 mil. v Q1 - Q3 2020, zatímco ve stejném období vydělala $1,18 prodejem regulatorních kreditů. Velká část businessu Tesly tak zatím stojí na prodeji "odpustků", což není z dlouhodobého pohledu udržitelné.

Akcie Tesly korigovaly po dosažení dvojitého vrcholu v blízkosti úrovně $460. V tomto týdnu akcie klesaly až do blízkosti $400, kde se nachází úroveň 23,6 % Fibo a rostoucí trendové čáry. Dobré výsledky za Q3 by mohly pomoci býkům zastavit poklesy a obnovit růst akcií zpět k ceně $460. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť