TOP 3 grafy tohoto týdne

14:50 7. mája 2019

Shrnutí:

  • US500 směřuje k historickým maximům
  • Turecká lira je opět pod tlakem
  • Ceny ropy se vracejí zpět k úrovni  200 DMA

V poslední době jsme byli svědky několika událostí, které zamávaly s volatilitou na finančních trzích. Převažující dobrá nálada, která plynula z uspokojujících ekonomických makrodat i korporátních výsledků, výrazně popostrčila akciové indexy směrem k historickým maximům. Nedělní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa o nových clech na Čínu byl pro mnoho obchodníků studenou sprchou, protože v posledních měsících byli krmeni zprávami o pozitivním vývoji jednání o nové obchodní smlouvě. V důsledku těchto zpráv propadly na počátku týdne asijské trhy. Akciové indexy v USA i v Evropě pak byly zasaženy o poznání méně. Při pohledu na graf US500 můžeme vidět analogii s rokem 2017, kdy akciový trh taktéž propadl po dosažení historických maxim. Aktuální situace se ovšem liší v daleko stabilnějším a také o něco rychlejším růstu. Z technického pohledu zůstává první důležitý support v blízkosti 2 800 bodů. Pokud by se ho medvědům podařilo prorazit, tak by mohla následovat výrazně hlubší korekce.

Zdroj: xStation5

Turecká lira je dalším zajímavým trhem, který stojí v těchto dnech za pozornost. Tureckému prezidentovi Erdoganovi se podařilo zrušit výsledky lokálních voleb v Istanbulu, které znamenaly těsnou porážku jeho strany AKP. Město tak čekají nové volby. Obchodníci se obávají nejen o jejich výsledek, ale také o regulérnost opakování voleb. Turecká lira v pondělí výrazně ztrácela v reakci na poslední dění. Na páru s americkým dolarem prorazila úroveň 6 lir za dolar a v úterý se dokonce přiblížila až na dohled úrovně 6,20 USDTRY. Při pohledu na graf je ale zřetelné, že turecká měna je pod tlakem už od počátku roku. Aktuální růst páru dokonce přinesl proražení úrovně 50 % Fibo retracementu, což uvolnilo cestu až k 6,35 USDTRY. Další pohyby ovšem budou hlavně v rukou prezidenta Erdogana a vývoje okolo opakování voleb v Istanbulu.

Zdroj: xStation5

Ropa si nyní prochází korekcí silného růstového trendu, který započal už na sklonku minulého roku. Je dobré si připomenout, že ceny ropy dosáhly svých cílových cen plynoucích z formace inverzní Hlavy a ramen (červené obdélníky) a také vlajkových formací (zelené obdélníky). Posun ropy na nižší hodnoty byl ale také důsledkem spekulací o nižším dopadu sankcí na Írán na globální nabídku ropy. Investoři spoléhají na země s volnými těžebními kapacitami - hlavně Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Ceny ropy se vrátily k úrovni 200 DMA, která je podpořena kanálem 50 klouzavých průměrů. Tato oblast by se mohla stát důležitou podporou pro býky. Naopak její proražení by mělo povzbudit medvědy k navýšení sell pozic. Dalším důležitým supportem je blízkost úrovně 64,20 dolarů za barel, která odpovídá maximům z konce minulého roku.

Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť