Trhy rostou, čínská data ale překvapila výrazným zhoršením

8:20 14. augusta 2019

Shrnutí:

  • Akciové trhy v USA výrazně vzrostly, Asie je ale o něco méně optimistická
  • Čínská průmyslová produkce zklamala, nepotěšily ani maloobchodní tržby a investice
  • Italská vláda bude čelit hlasování o nedůvěře 20. srpna

Trhy rostou

Po zprávách z USA o tom, že americký prezident pozdrží platnost části nových cel až do poloviny prosince, jsme na trzích zaznamenali výrazné rally. To platilo hlavně o indexech v USA, kde NASDAQ vystoupal o 1,95 %, zatímco S&P500 rostl o 1,5 %. Asie už ale takovým růstem reagovat nedokázala, když čínské indexy rostou o přibližně 0,8 %. Výrazněji se dařilo snad jen japonskému indexu NIKKEI, který přidal více než procento. Slabší je pak situace na EM měnách, i když korekce zatím není nijak silná a téměř bez reakce na včerejší dění jsou americké výnosy, které si dál drží své velmi nízké úrovně. Připomeňme, že druhé kolo cel mělo být výrazně negativní pro americké spotřebitele, když mělo zahrnovat celou řadu elektronických produktů, jako mobilní telefony a osobní počítače. Trump se rozhodl pozdržet platnost cel až do doby po vánočních nákupech a vysílá tím signál, že si je vědom toho, že by další cla mohla ohrozit jeho šance na znovuzvolení do funkce.

NASDAQ (US100) v úterý prudce rostl v reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa. US100 dosáhl na nejvyšší úrovně od začátku měsíce. Zdroj: xStation5

Nová data zklamala

Z Číny jsme se dnes ráno dočkali hned několika zajímavých makrodat za měsíc červenec. Největším zklamáním byly výsledky průmyslové produkce, která meziročně rostla pouze o 4,8 % proti konsenzu 6 %. Maloobchodní tržby rostly o 7,6 % proti konsenzu 8,6 % a investice rostly o 5,7 % proti konsenzu 5,8 %. V komentáři uvedl statistický úřad, že je ekonomický růst v zásadě stabilní a že nízké maloobchodní tržby byly způsobeny hlavně nižšími prodeji automobilů. Reakce na trzích byla spíše mírná, když negativní dopad ze slabších dat částečně kompenzovala včerejší zpráva z USA o odložení cel.

Čínská data za červenec zklamala. Zdroj: Bloomberg

Z dalších zpráv:

  • Italská vláda bude čelit hlasování o nedůvěře 20. srpna
  • Německá ekonomika zpomalila v 2Q o 0,1 %
  • Rumunská ekonomika rostla v 2Q o 1 %
Zdieľať
Späť