Trump kritizoval Čínu za nenavýšení nákupů zemědělských produktů

8:04 12. júla 2019

Shrnutí:

  • Donald Trump obvinil Čínu z nedodržování slibů ohledně zemědělských importů
  • Čínský tisk naznačuje, že nastal čas ke snižování úrokových sazeb
  • Tempo růstu minimální mzdy v Jižní Koreji začne příští rok zpomalovat

Trump se opřel do Číny

Včera odpoledne americký prezident začal znovu kritizovat Čínu na Twitteru. V jednom ze svých tweetů uvedl, že Čína zatím nezačala s navýšením nákupů amerických zemědělských produktů a že doufá, že tak brzy učiní. Připomeňme, že bylo toto téma podle Trumpa jedním z příslibů, který mu Čína dala na G20, i když čínská média po G20 o tomto příslibu neinformovala. Výsledky zveřejněné americkým ministerstvem zemědělství přitom dokonce naznačují, že nákupy sójových bobů ze strany Číny minulý týden klesly na 79 % předchozího týdne. Snížení se pak týkalo také dovozu amerického vepřového. Čínský ministr pro obchod v reakci uvedl, že je import amerických zemědělských produktů důležité téma, o kterém spolu obě země musejí hovořit. K tématu brzkého navýšení dovozů se však nijak nevyjádřil. Výše uvedené jen potvrzuje, že napětí mezi oběma zeměmi stále existuje a brzy může být zdrojem opětovného návratu nervozity na finanční trhy.

Americké desetileté výnosy ve čtvrtek rostly až na úroveň 2,13 %. Cena se díky tomu výrazně propadla. Zdroj: xStation5

Čína by mohla snížit úrokové sazby

Čínský tisk dnes ráno píše o tom, že tlak amerického prezidenta na snížení sazeb nese své ovoce, jelikož je velmi neobvyklé pro americkou centrální banku snižovat sazby v situaci, kdy se ekonomice daří a nezaměstnanost zůstává nízká. Ve stejném článku však Chinese Global Times naznačují, že by sazby mohly začít klesat také v Číně. PBOC by přitom nemusela jen zůstat u snižování sazeb, ale mohla by navýšit objemy nových úvěrů tak, aby i tímto kanálem podepřela zpomalující ekonomiku. Tento názor je v souladu s tím, co jsme psali nedávno, kdy jsme upozorňovali na deflační tlaky a na skutečnost, že dočasně vyšší ceny potravin čínskou centrální banku nijak výrazně trápit nebudou.

Z dalších zpráv

  • Novozélandský PMI ve výrobním sektoru rostl z 50.4 na 51.3b
  • Jižní Korea chystá zpomalit tempo růstu minimální mzdy na 2.9 %. V předchozích dvou letech bylo přitom tempo růstu minimální mzdy dvouciferné. Vláda tak reaguje na zhoršující se situaci ve světové ekonomice a na zpomalující export.
Zdieľať
Späť